Genel

1915 Çanakkale Köprüsü de bugün hizmete açılıyor!

Türkiye bugün 107 sene önceki Çanakkale kahramanlarını anarken, bölgeye büyük katkılarda bulunacak olan 1915 Çanakkale Köprüsü de bugün hizmete açılıyor.

Her yıl olduğu gibi bu sene de 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nde yani bugün şehitlerimiz anılırken, bu sene yapılacak olan etkinlikleri, diğerlerinden farklı hale getiren önemli bir açılış bulunuyor. Çanakkale Boğazı’nda iki yakanın buluşmasını sağlayacak olan 1915 Çanakkale Köprüsü, bu seneki 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü törenlerinin anlamının daha da güçlü olmasını sağlayacak bir açılış organizasyonuyla beraber hizmete açılacak. Asya ve Avrupa kıtası, bu defa Çanakkale Boğazı’nda hayata geçirilen dev köprüyle birbiriyle buluşturuluyor.

Gurur projesi de tarihi günde açılıyor

Türkiye’nin önemli müteahhitleri Limak ve Yapı Merkezi ile Güney Koreli DL E-C ve SK Ecoplant grupları tarafından meydana getirilen konsorsiyumun temelini 18 Mart 2017 tarihinde attığı, ismi de ülkenin tarihine yakışacak şekilde 1915 Çanakkale Köprüsü şeklinde açıklanan kıtaları kavuşturacak yeni köprü, 5 sene gibi kısa bir zamanda inşa edildi. 4.6 kilometrelik uzunluğa sahip 1915 Çanakkale Köprüsü ve 101 kilometre uzunluğa sahip otoyol, 3.1 milyar Euro yatırım tutarıyla hayata geçirildi.

1915 Çanakkale Köprüsü, Türkiye’deki simge projelerden biri olmasına ek olarak Türk sanayisinin gücünü yansıtması amacıyla da oldukça önem arz ediyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından belirtilenlere göre; köprü yüzde 90 yerlilik oranıyla hizmete sunuluyor. Köprüyle ilgili önemli tespit de Yapı Merkezi Onursal Başkanı Ersin Arıoğlu’ndan geldi ve “Bu ülke, dünyada ilk 10 asma köprü arasına 3 köprü soktu” diye konuştu.

Dev proje 1915 Çanakkale Köprüsü’nün inşasında, Türkiye genelinden 700 şirketin ürün ve hizmet desteği sunduğu belirtildi. Kullanılan birçok ürün, inovatif sistemler, ileri teknoloji, yaratıcı modeller ve inovatif sistemlerle tatbik edildi.

Çanakkale’nin çehresi değişiyor

Dünya’da yer alan habere göre; antik çağlardan günümüze kadar taşınmaz değeri, yakın tarihte yaşanan unutulmaz zaferiyle hep özel olacak olan Çanakkale’nin çehresinde, yeni gurur abidesi 1915 Çanakkle Köprüsü’yle önemli değişiklikler olacak. Öncelikle bağlantı yolları ile beraber 101 kilometrelik uzunluğa sahip olan otoyolu ile 1915 Çanakkale Köprüsü, Marmara Bölgesi’ndeki ulaşımı yollarının, kuzeyinden güneyine bir ring hattı şekli almasında önemli bir misyon üstlenecek.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya