Genel

2.5 milyon adet satıldı!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye’nin deprem gerçeğinden hareketle bundan sonraki süreçte daha çok kentsel dönüşüme enerji harcayacaklarına vurgu yaparak, “Kentsel dönüşüm projelerinde sosyal konut anlayışıyla; düşük faizle, belki TÜFE’ye endeksli uzun vadeli ödemeli, yerinde dönüşüm sağlayacağız” dedi. Dünya’dan Leyla İlhan’ın haberine göre; Bakanlığın ‘riskli yapı’ ve ‘riskli alan’da bulunan evlerin dönüşümü kapsamında 125 bin TL’ye kadar düşük faiz desteği sağladığı Kentsel Dönüşüm Kredisi’nde limiti 200 bin TL’ye yükseltmek için çalışma yürüttüğünü dile getiren Kurum, “Hazine ve Maliye Bakanımızla yaptığımız görüşme çerçevesinde onu çıkarmış olacağız” diye konuştu.

“Kentsel dönüşüm seferberliğimizi ‘Türkiye’nin Her Yerinde Kentsel Dönüşüm’ hedefiyle daha da hızlandırdık” diyen Bakan Kurum, şunları kaydetti:

“Türkiye’de 9.8 milyon bina, 28.6 milyon konut var. Bunun yaklaşık 6.7 milyonu riskli ve yaklaşık 1.5 milyonunun acil dönüşüme girmesi gerekiyor. 2012’den bu yana; 1.5 milyon konutun dönüşümünü tamamladık. Dönüşüm ile 6 milyon vatandaşımızın can ve mal güvenliğini teminat altına aldık. Şu anda, ülke genelinde, sahada yatırım değeri 81 milyar TL olan 272 bin 261 sosyal konut ve kentsel dönüşüm konutumuzun inşası devam ediyor. 2021 yılında da toplam bedeli 25 milyar lira olan 80 bin konutluk kentsel dönüşüm ve sosyal konut projemize başlayacağız.”

11 ayda 2.5 milyon adet satıldı!

Fikirtepe’de inşaatlar başlayacak

Fikirtepe’de 60 bin kişiyi ilgilendiren ‘Yeni Fikirtepe Projesi’yle tüm altyapılarıyla birlikte yatırım değeri 5 milyar TL olan 15 bin konutun inşasına başlayacaklarına dikkat çeken Murat Kurum, “Şubat-mart gibi Fikirtepe’de inşaata başlamamız lazım. 3-4 yılda bitirmeyi planlıyoruz” açıklamasında bulundu.

11 ayda 2.5 milyon adet satıldı!

456 milyarlık gayrimenkul satıldı

Son 11 ayda 2.5 milyon gayrimenkul satıldığını belirten Kurum, şöyle konuştu:

“456 milyar TL’lik işlem hacmiyle yıllık bazda rekora imza atıldı. İstanbul’da 351 bin, Ankara’da 200 bin, İzmir’de 134 bin gayrimenkulün satışının gerçekleştiği Ocak-Kasım 2020 tarihlerinde, 10 milyon tapu ve kadastro işlemi yapıldı.”

11 ayda 2.5 milyon adet satıldı!

İstanbul’un yükünü Tarımköy azaltacak

Kurum, salgın ve iklim krizi sonrasında insanların şehirlerdeki yığılmanın ne kadar sakıncalı olduğunu anladığına dikkat çekti. İnsanlarda, kentten kaçış, kırsal alanda yaşama isteğinin ortaya çıktığının altını çizen Kurum, sektöre, yeni dönemin ihtiyaçlarına göre üretim yapma çağrısında bulundu. İstanbul’un yükünün hafifletilmesi gerektiğine vurgu yapan Bakan Kurum, kırsala dönmek isteyenler için Anadolu’da Tarımköy ve ahır projeleri hayata geçirdiklerini dile getirerek, “45 ayrı projede 7 bin Tarımköy konutunun yapımını tamamladık. Elazığ’da 1.515, Malatya’da 654 Tarımköy tipi konut ve ahır projesinin çalışmalarını yürütüyoruz” dedi.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya