Emlak Haberleri

2020 yılında İngiltere’de konut fiyatları yüzde 6 arttı!

İngiliz konut kredisi kuruluşu Halifax, 2020 konut kredisi ile ilgili rapor yayınladı. İngiliz konut kredisi kuruluşu Halifax’tan yapılan açıklamada, ülkede konut fiyatlarının 2020 yılında yüzde 6 arttığı, 2021 yılında ise fiyatlarda aşağı yönlü baskının hissedilebileceği aktarıldı.

Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre; açıklamada ülkede ortalama bir konutun fiyatının 2020 yılında 253 bin 374 sterline yükseldiği belirtildi.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Halifax Direktörü Russell Galley, gelecek  dönemde ekonomideki gelişmelerin konut fiyatlarını baskılayabileceğini vurguladı.

İngiltere’de konut fiyatları 2020’de yüzde 6 arttı!

Galley açıklamasında “Eğer İngiliz ekonomisi yenilenen karantina kararları sınırlanır, gelecek aylarda işsizlik genel olarak tahmin edildiği şekilde artarsa, 2021 yılında konut fiyatlarında aşağı yönlü baskının görülmesi olası.” ifadelerini kullandı.

Geçen ay  bir diğer konut kredi kuruluşu olan Nationwide ise ülkede 2020  konut fiyatlarının ortalama yüzde 7,3 ile son 6 yılın en yüksek artışını kaydettiğini duyurmuştu.

İngiltere’de koronavirüs salgını sürecinde ekonomiyi ve konut sektörünü canlandırmak için satışlarda emlak işlem vergisi (SDLT) muafiyeti getirilmişti. İngiliz hükümetinin emlak satın alımlarında uyguladığı bu vergi muafiyeti 31 Mart 2021’e kadar sürüyor.SDLT vergisi, 500 bin sterlin değerindeki bir konutta yaklaşık 15 bin sterline denk düşüyor.

İngiltere’de pandemi döneminde çalışanların desteklenmesi için devreye alınan maaş destek programının bu yılın Nisan ayında sona ermesiyle işten çıkarmaların artması ve 2021 yılında konut fiyatlarının düşeceği ön görülüyor.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya