Emlak Haberleri

2022 konutta üretim yılı olacak!

Konuta artan talebe karşı hareketsiz kalmayan inşaat firmaları, talebi karşılamak amacıyla yüksek maliyetlere rağmen harekete geçti. Yeni projeleri raftan indiren sektörün önemli firmaları, sektörü hareketlendirdi…

Gayrimenkul, her zaman kazandırabilen yatırım araçlarından biri olarak dikkat çekiyor. Eskiden megakent İstanbul, İzmir ve başkent  Ankara  gibi büyük kentler, kişilerin ev almak istediği kentlerin ilk sırasında yer alıyord, fakat bu durum artık değişti. Çünkü sektörde üretim maliyetlerinin yükselmesine ve arsa temininde problem yaşanmasıne ek olarak taşıma giderlerindeki yükselişe karşın ülke genelinde konuta olan talep durmuyor. Bununla bağlantılı olarak da Türkiye’nin her yerinde ev fiyatları yükseliyor. Konut sektöründe her ne kadar spekülatif fiyat yükselişleri var olsa da, çoğu konumlar sebebiyle artan inşaatlar ön plana çıkıyor. Konuta artan talebe karşı hareketsiz kalmayan inşaat firmaları, talebi karşılamak amacıyla yüksek maliyetlere rağmen harekete geçti.

Para Dergisi’nden Ayşegül Küçükkurt Zor’un haberine göre; arz ve talebe göre projelerin inşa edildiği gayrimenkul sektöründe şimdilerde yükselen taleple ortaya çıkan bu hareketlilikteki fırsatı kaçırmayan şirket sahipleri, gelecek süreçte ev fiyatlarının daha da artacağına dikkat çekiyor. Özellikle Kovid-19 salgını sonrasında yükselen inşaat maliyetleri ev satış fiyatlarını da etkiledi; bugünlerde 1 milyon Türk Lirası’ndan daha ucuz ev bulabilmek zor duruma geldi. Bu sebeple konut kredi faiz oranları yüzde 1’den fazla olmasına rağmen alıcılar, bankaların yolunu tutmaya başladı.

Peki Türkiye genelinde hangi konut projeleri üretiliyor? İşte o projelerin özellikleri, teslim tarihleri ve fiyatları…

EMLAK KONUT GYO / ÇINARKÖY EVLERİ

Bin 774 konut mevcut

Emlak Konut GYO tarafından İstanbul Anadolu Yakası Çekmeköy’de inşa edilen Çınarköy Evleri projesi, 710 bin metrekare büyüklüğünde arsa üzerine hayata geçiriliyor. 138 bin rekreasyon alanının bulunduğu projede bin 774 konut, 141 villa ve 56 ticari üniteye yer veriliyor. Çınarköy Evleri projesinde 1 oda 1 salondan 4 oda 1 salona kadar değişen daire tipleri yer alırken, villalar 4 oda 1 salon ve 5 oda 1 salon tipinde inşa edildi. Projedeki evlerin büyüklükleri ise 86 ile 226 metrekare arasında değişiklik gösteriyor. Emlak Konut Çınarköy Evleri’nde kişiye özel ödeme imkanları sağlanıyor.

ARTAŞ İNŞAAT / TEMA İSTANBUL 2

70 villa olacak

Türk inşaat sektöründeki lider şirketlerin oluşturduğu, Mesa, Artaş, Kantur-Akdaş Ortak Girişimi ile inşa edilen Tema İstanbul 2, ön satış sürecinde olduğu gibi lansmanın ardından da konut alıcılarının öncelikleri arasında yer alıyor. İki ay gibi kısa bir süre önce satışa sunulan ve toplamda 2 bin 280 konuta yer verilen projede ilk etapta satışa sunulan konutların yarısının satışı şimdiden yapılırken, Tema İstanbul 2 projesi, yüksek prim potansiyeliyle ön plana çıkıyor. Tema İstanbul 2; Basın Ekspres, TEM Otoyolu, E-5, Kuzey Marmara Otoyolu, İstanbul Havalimanı ile Fatih Sultan Mehmet ve Yavuz Sultan Selim Köprü güzergâhlarının yer aldığı İstanbul’un önemli ulaşım noktalarına yakınlığıyla dikkat çekiyor. Bölgedeki prestiji yükseltecek olan projede her tercihe uygun konut tipleri yer alıyor. Projede 1 oda 1 salon, 2 oda 1 salon, 3 oda 1 salon ve 4 oda 1 salon olacak şekilde 4 konut tipi bulunuyor. Projede konutların yanı sıra 70 villa da satışa çıkarılacak. Tema İstanbul 2 projesinin 2023’ün 2’nci yarısında teslim edilmesi öngörülüyor.

AKZİRVE GAYRİMENKUL / TOPKAPI 29

5+1’e kadar daireler var

Akzirve Gayrimenkul tarafından İstanbul’un tam merkezinde, Topkapı’da hayata geçirdiği yeni projesi Topkapı 29’da, 5 ile 15 katlı 16 ayrı konut bloğuna yer veriyor. Projede 1.441 daire bulunuyor. Konutlar, 1 oda 1 salondan 5 oda 1 salona kadar kadar değişiklik gösteriyor. Özel indirimli fiyat kampanyasıyla ön satışa sunulan projenin ilk etabında, 18 ay vadeyle ödeme seçeneği bulunuyor. Ayrıca Ziraat Katılım aracılığı ile 0.99 aylık oranlı 60 aya kadar vade imkanı bulunan kredi fırsatı da sağlanıyor. Projede teslimlerin 24 ay sonra başlaması planlanıyor.

AŞÇIOĞLU İNSAAT / SELENIUM PARK

Tarihi surların yanı başında

Aşçıoğlu İnşaat imzasıyla İstanbul Zeytinburnu Kazlıçeşme’de 1 milyar Türk Lirası yatırım değeriyle inşa edilen Selenium Park’ta, 112 metrekareden 352 metrekareye kadar farklı büyüklükerde konut tipleri bulunuyor. Ön satış sürecinde metrekare satış fiyatları 30 bin Türk Lirası’ndan başlayan projede, 2 oda 1 salondan 5,5 oda 1 salon bahçe dubleksine kadar farklı konut tipleriyle toplamda 195 adet bağımsız bölüme yer veriliyor. Konutların yüzde 50’sinin satışı yapılırken, kalan yüzde 50’si için ise satışlar hala sürüyor. 2023 Ağustos’ta teslimlerin yapılması planlanan projede çeşitli ödeme imkanları sunuluyor.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya