Emlak Haberleri

2022 Ocak ayında yabancıya konut satışında son durum ne oldu ?

Türkiye İstatistik Kurumu’nun duyurduğu verilere göre, Ocak 2022’de yabancılara gerçekleştirilen konut satış rakamı 4 bin 186 oldu ve bütün zamanların en yüksek Ocak ayı verisi kaydedildi. Peki sektör temsilcileri yabancıya konut satışlarındaki son durumla ilgili neler söyledi?
Türkiye İstatistik Kurumu’nun duyurduğu verilere göre, Ocak 2022’de yabancılara gerçekleştirilen konut satış rakamı 4 bin 186 oldu ve bütün zamanların en yüksek Ocak ayı verisi kaydedildi. AA muhabiri tarafından TÜİK’in merakla beklenen verilerinden aldığı bilgilere göre, yabancılara gerçekleştirilen konut satış rakamları Ocak 2022’de, 2021’in Ocak ayına göre yüzde 56,5 oranında yükseldi ve 4.186 olarak gerçekleşti. Ocak 2022’de toplam konut satış rakamlarında yabancıların aldığı konutların payı yüzde 4,7 oranında olurken, Ocak 2022’de en çok konutun 761 taneyle İranlıların aldığı belirlendi. İranlı vatandaşları 513 konut alış rakamıyla Iraklılar, 479 ile Rusya uyruklu kişiler takip etti.

Konut satış istatistiklerinde zirvede bin 771 tane ile İstanbul bulunurken, turistlerin gözdesi Antalya genelinde 914 tane, başkent Ankara’da ise 269 tane konutu yabancılar satın aldı. Ocak 2022’de 4.186 şeklinde kaydedilen yabancıya satış rakamı, bütün Ocak aylarının rekoru oldu. Bu sayı, ocak aylarına göre değerlendirildiğinde 2021 yılında 2.675, 2020 yılında 3.907, 2019 yılında 3.168, 2018 senesinde bin 742, 2017 senesinde ise bin 386 olmuştu.

Peki sektör temsilcileri yabancıya konut satışlarındaki son durumla ilgili neler söyledi? Yabancıya konut satışını önümüzdeki günlerde neler bekliyor? İşte sektör temsilcilerinin konuyla ilgili değerlendirmeleri ve öngörüleri…

“Durgun sezona rağmen önemli artış”

Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı Ömer Faruk Akbal, konut satışlarını değerlendirdiği yorumunda, kış şartarı ve sömestr tatili sebebiyle rakamların durgun olarak belirtildiği bir sürece karşın önem arzeden yükseliş olduğunu belirtti.

Akbal, “Dövizdeki artışla para birimi değerlenen yabancıların vakit kaybetmeden gayrimenkul piyasasına yönlendiklerini, ABD’dan Avrupa’ya, Orta Doğu’dan Türk Cumhuriyetlerine kadar pazarın hızla genişlediğini deneyimliyoruz.” diye konuştu.

Bu satışların gelecek günlerde yükseleceğini öngördüklerine dikkat çeken Akbal, konuttaki rekabetçi kazancın hem içte hem de dışta yatırımcıların dikkatini çekmeyie devam ettiğinin altını çizdi.

Akbal, KGF desteklerinin inşaat sektörü için de masaya yatırılmasını yararlı bulduklarına dikakt çekerek, böylece Türkiye’nin hem gayrimenkul hem de sanayi ve teknoloji alanlarında uluslararası doğrudan yatırımlardaki payının rekora ulaşabileceğini vurguladı.

“70 bin hedefi için iyi bir başlangıç oldu”

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım da yabancılara gerçekleştirilen satışların toplam satışların arasındaki payının gittikçe yükseldiğine vurgu yaparak, “Özellikle Almanya ve İngiltere’den gerçekleşen ve geçen yılın aynı dönemine göre 2 kattan fazla artan alımlar dikkati çekiyor. Dolayısıyla 70 bin hedefi için iyi bir başlangıç oldu.” diye konuştu.

2020’de ortalama yüzde 3 oranlarında olan seviyenin yüzde 5 oranına kadar yaklaştığına dikkat çeken Durbakayım, üreticilerin her zaman bardağın dolu tarafına baktığının altını çizdi. Durbakayım, kamu tarafından atılacak her adıma desteklerini sürdüreceklerine, olumlu hedeflerin devam etmesi amacıyla özel bankaların ve ham madde tedarikçilerinin de fedakarlıkta bulunması gerektiğine vurgu yaptı.

“Avrupalı alıcıların sayısının artması çok önemli”

Helmann Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Selman Özgün ise senenin en durgun sürecinde bulunulmasına karşın  bu şekilde bir rakamın sektörü mutlu edecek bir sayı olduğunun altını çizerek, bütün zamanların en yüksek Ocak rakamlarının görüldüğüne vurgu yaptı.

Özgün, konuyla ilgili değerlendirmesinde “Turizmin en durgun olduğu dönemde ulaşılan bu rakam sektörümüze yabancı ilgisinin yüksekliğini net bir şekilde ortaya koyuyor. Avrupalı alıcıların sayısının artması da çok önemli. Antalya ilk 2’deki yerini koruyor. Direkt uçuşların artmaya devam etmesi turizmde olduğu gibi kentteki gayrimenkullere yabancı ilgisini daha da canlandıracaktır.” açıklamasında bulundu.

“Rakamları yıl sonunda daha da yukarılarda göreceğiz”

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt da, döviz kurunda yaşanan yükselişin yabancıya satışları olumlu etkilemesine değindi ve gayrimenkul fiyatlarının yabancılar için cazipliğinin altını çizdi.

Gelişmişliği yüksek olan ülkelerin doğrudan yatırımları içinde en yüksek payın gayrimenkulde olduğunun altını çizen Özyurt,  “Bu ülkelere gelen yatırımının yarısından fazlası gayrimenkulle gerçekleşiyor. Yabancıların yaptığı gayrimenkul yatırımları ekonomilerin büyümesi açısından en önemli girdilerin başında geliyor. Yabancı yatırımcının çok büyük bir kısmı lüks konut satın alıyor. Hedeflerin aşılması hem ülke ekonomisi hem de sektör için önemli bir sonuçtur. Bu rakamın yıl sonunda daha da yukarılara taşınacağını hep birlikte görmeyi umuyoruz.” şeklinde konuştu.

“2025’te yabancıya 20 milyar dolarlık satış hayal değil”

Anadolu Ajansı’ndan Uğur Aslanhan’ın haberine göre; Bahaş Holding Üst Yöneticisi (CEO) Abdüssamet Bahadır ise gayrimenkul piyasasının yabancıya satış rakamları kapsamındaki 2022 hedefini 10 milyar dolar şeklinde duyurduğuna vurgu yaparak, pandemi sebebiyle ertelenmiş olan taleplerin 2022’de yatırım şeklinde geri geleceğine dikkat çekti.

 

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya