Emlak Haberleri

2022’de konut fiyatları artmaya devam edecek!

Realtyplus Türkiye Kurucu Ortağı Özhan Carda konut fiyatları ile ilgili olarak yaptığı açıklamada söz konusu fiyatların 2022’de de artmayı sürdüreceğini söyledi.

Realtyplus Türkiye Kurucu Ortağı Özhan Carda konut fiyatları ile ilgili bazı açıklamalar yaptı. Ülkemizde konut fiyatlarının rekor derecede artacağını dile getiren Realtyplus Türkiye Kurucu Ortağı Özhan Carda konuyla ilgili olarak şunları dile getirdi: “2018’deki döviz krizi sonrasında konut üretimlerinin daraltması, ardından pandemi ve yeni konut üretiminin artan talebi karşılayamaması neticesinde konut fiyatları yükselme eğilimine girdi. 2021 yılı Kasım ayından itibaren yükselen döviz kurları ve 2022 yılı başında bu yükselişin tetiklediği yüksek enflasyon neticesinde de konut fiyatlarındaki rekor düzeyde bir artışa şahit olduk. Olumsuz etkiler düzelmedikçe konut fiyatlarının 2022 yılında da artış göstermeye devam edeceğini bekliyoruz.”

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından resmi olarak açıklanan verilere göre ülkemizde konut fiyatlarının bir önceki seneye göre yüzde 50,5 arttığını belirten Özhan Carda sözlerini şu şekilde tamamladı: “Bu artış il bazında en fazla İstanbul’da yüzde 50,9 olarak gerçekleşti. Yeni konut satış fiyatlarında ise artış oranı yüzde 58,9 oldu. Türkiye’de konut ortalama m2 fiyatı 5.850 TL oldu. Konut fiyatlarındaki artışın ana nedeni arz yetersizliği olduğuna göre üretim artışı olmadan fiyatların düşmesini beklemek mümkün değil. Bununla ilgili olumlu sinyallerin gücü ise bu artışı engelleyecek seviyede görülmüyor. Bu durumda devletin bu duruma müdahale ederek erişilebilir fiyat düzeyinde yeni yaşam alanlarını imara açmak yanında kentsel dönüşümde bu güne kadar uygulanan alışıldık yöntemler yerine sübvansiyonda bulunarak rol alması kaçınılmaz bir çözüm olarak karşımızda duruyor.”

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya