Emlak Haberleri

2023’e kadar 650 kilometre tünelimiz olacak!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Gümüşhane’nin Kürtün ilçesinde yapımı tamamlanan tüneli hizmete açtı. Karaismailoğlu, “2023 yılına kadar Türkiye’deki tünel uzunluğunu 650 kilometreye çıkaracağız” diye konuştu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu dün Bayburt ve Gümüşhane‘de incelemeler  gerçekleştirdi. Hürriyet’te yer alan habere göre; Karaismailoğlu, ilk olarak Bayburt’ta gitti. Işığın görünmesine 1.100 metre kalan ve 2023 yılında açılacak Kop Tüneli’ni inceleyen Bakan Karaismailoğlu ile beraber Bayburt Valisi Cüneyt Epcim, Erzurum Valisi Okay Memiş, Bayburt Milletvekili Fetani Battal ve Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu da katıldı.

Kop Tüneli’nde gerçekleşen incelemeler sonrasında açıklamalarda bulunan Karaismailoğlu, “Kop Tüneli’nin proje maliyeti 1 milyar 850 milyon liradır. Tünel inşaatında bugüne kadar, 6 bin 986 metre kazı destekleme, 4 bin 498 metre nihai kaplama betonu imalatı yaptı. Toplam 6,5 kilometre uzunluğunda ve çift tüp şeklindeki Kop Tüneli’nin yapılmasıyla, güzergah 6,5 kilometre kısalacak. Doğu Karadeniz’i Doğu Anadolu’ya bağlayan transit taşımacılıkta Gürbulak Sınır Kapısı’na kadar kesintisiz ulaşımla, liman ticareti de güçlenecek. Bölgedeki ulaşım sorunu çözüm bulacak” diye konuştu.

Bayburt’ta yaptığı gezi sonrasında Gümüşhane’ye geçen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Trabzon-Gümüşhane ve Tirebolu-Torul yollarının bir araya geldiği noktada kesintisiz trafik sunmak amacıyla yapımına başlanan Kürtün Ayrım Kavşağı ve Tüneli’nin açılışını gerçekleştirdi. Karaismailoğlu, 2 yıl boyunca Türkiye’deki tünel uzunluğunu 650 kilometreye ulaşacağını söyleyerek “2003 yılı öncesi mevcut 6 bin 101 km uzunluğundaki bölünmüş yol ağımızla sadece 6 ilimiz birbirine bağlıyken, bugün bölünmüş yol ağımızı 28 bin 204 km’ye çıkartarak illerimizin birbiri ile bağlantısını sağladık. 50 kilometre olan tünel uzunluğunu 602 kilometreye, 311 km olan köprü ve viyadük uzunluğunu 703 kilometreye ulaştırdık. 2023 yılına kadar ülke genelindeki bölünmüş yol uzunluğunu 30 bin kilometreye, tünel uzunluğunu ise 650 kilometreye çıkaracağız” açıklamasında bulundu.

Kürtün Kavşağı’nın açılışı sonrasında Zigana Tüneli Şantiyesi’nde ziyarette bulunan Karaismailoğlu burada işçilerle beraber iftar yaptı.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya