Emlak Haberleri

% 25 zam sınırına girmemek için yeni bir sözleşme !

Son yıllarda kiracı ve ev sahibi arasındaki davalarda artış olduğu gözlemlenirken emlak piyasasında % 25 zam sınırına takılmamak için yeni bir sözleşme modeli çıkarıldığı öğrenildi. İşte detaylar…

Kiralardaki fahiş artışın ardında önemli bir yasal düzenleme oluşturuldu. Bir yıl boyunca zam oranına sınır getirildi. 1 Temmuz 2023 tarihine kadar sözleşmesini yenileyen kiracılara en çok % 25 zam yapılacak. Düzenleme sadece Konut kirasını kapsarken, işyeri kapsama dahil olmadı.

Hürriyet’ten Gülistan Alagöz’ün haberine göre; bu durum yeni bir sorunu da açığa çıkarmış oldu. Ülke genelinde çok sayıda apartman dairesi farklı meslek grupları ile işyeri olarak kullanılmaya başlandı. Kayıt olarak konut gözüken yer faaliyette işyeri sayılıyor. Son zamanlarda ise bu tip kiracılarla mülk sahipleri arasında mevcut kira artış oranı konusunda anlaşmazlık gelişmeye başladı.

İKİ KAT FARK VAR 

Konut ve işyeri kira artış oranlarındaki oluşan farka dikkat geçen emlak danışmanlık şirketi Coldwell Banker Türkiye Başkanı Gökhan Taş, “Konut kirası için % 25 zam sınırı devrede. İşyeri kiralarına ise eskiden konutta da olduğu gibi TÜFE 12 ay ortalaması baz alınarak artış yapılıyor. Son açıklanan temmuz ayı TÜFE 12 ay ortalaması % 49.65. Yani konut ve işyeri zam oranı arasında iki kat fark var. İşte bu sebep ile apartman dairelerini işyeri olarak kullanan kişiler konut dahilinde değerlendirilmek istiyor. Mülk sahibi kişi ise itiraz ediyor. Son zamanlarda piyasada bu tip anlaşmazlıklar oluyor” dedi. Peki bu durumda yasalar nasıl işliyor? Bu soruya da cevap veren Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz şu şekilde konuştu:

KULLANIM AMACI ÖNEMLİ

“Bu konu Kat Mülkiyeti Kanunu ile Borçlar Kanunu’nu çakıştırıyor. Kat Mülkiyeti Kanunu’na göre mesken konumunda bir taşınmazın işyeri olarak kullanılabilmesi için tüm kat maliklerinin muvafakatına ihtiyaç olur. Bu konuda izin almaya ihtiyaç duymayan kişiler ise avukatlar, doktorlar ve mali müşavirlerdir. Fakat meskenin klinik olmaması lazım. Tüm bunların dışında tüm işyeri sahibi kişilerin konut vasıflı bir taşınmazı kiraya alabilmesi için tüm kat maliklerinin yazılı onayına ihtiyaçları olur. Bu şekilde bir onay olmadan açılan işyeri için eski hale getirme davası açma olanağı olabilir ve o işyeri o adresten uzaklaştırılır. Kira sözleşmesi dahilinde ise durum biraz farklı. İzne ihtiyaç duyan meslek sahibi kişilerin ya da izne ihtiyaç duymayan meslek sahipleri kişilerin konut vasfında bir taşınmazı kiralaması durumunda bu bir işyeri kira sözleşmesidir. Hukuk ise burada artık bu bağımsız bölüm kira sözleşmesinde taşınmazın vasfına değil, kullanım amacına bakar. Dolayısıyla konut nitelikli bir taşınmazda işyeri kira sözleşmesi ile birlikte bir kiracılık ilişkisi kurulmuş ise, kira artışı TÜFE’nin 12 aylık ortalaması dahilinde yapılacak olup, geçici % 25 artış oranı bu kira sözleşmeleri için uygulanmayacaktır.”

SÖZLEŞME OYUNUNA DİKKAT

Emlak piyasasında % 25 zam sınırına girmemek için yeni bir sözleşme modeli ortaya çıktı. Gayrimenkul hukuku uzmanı avukat Hikmet Güngör, İstanbul’da kiralama yapan bir şirketin ‘kira sözleşmesi’ yerine ‘kira ve hizmet sözleşmesi’ düzenlendiğini, bu ad değişikliği ile yasal zam sınırının aşılmak istendiğini ifade etti. Güngör, “Sözleşmede kiralama aracı şirket zam oranı için ‘TÜFE 12 ay ortalaması ve sitemizde duran güncel fiyatlara bakılır ve yüksek olan yapılır’ diyor. Aslında bu mümkün değil. Sözleşme başlığında ‘hizmet’ kelimesini eklemek % 25 zam sınırını geçersiz hale getiremez. Verilen hizmet için ücret alınabilir ama bu durum kira artışına etki edemez. Bu isim oyunu açıkça hukukun arkasından dolanmasıdır. Hukukta başlıktan önce içerik ve amaç olduğu için, kiracı bu sözleşmeyi imzalamış olsa bile bu isteğe karşı çıkma hakkına sahiptir” ifadelerini kullandı.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya