Emlak Haberleri

6 yüzen adanın turizme kazandırılması için çalışmalara başlandı!

Erzurum Tortum’da yer alan 6 yüzden ada için adım atıldı. Turizme kazandırılacak adalarda ziyaretçiler için tesis yapılacak.

Erzurum’un Tortum ilçesi Zökün Gölü’nde bulunan 6 yüzen adanın turizme kazandırılması için çalışmalara başlandı. Yüzen adaları ziyarete gelecekler için kompleks bir tesis yapılması için harekete geçildi.

 

Hürriyet’te yer alan habere göre; şehir merkezine 55, Tortum ilçesine 5 kilometre uzaklıkta yer alan Zökün Gölü’ndeki yüzen adaların turizme kazandırılması amacıyla çalışmalar başladı. Erzurum Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Tortum Kaymakamlığı ve Tortum Belediyesi’nin ortaklaşa yapması planlanan yüzen adaların ülke ve kent turizmine kazandırılması amaçlanıyor. Yüzen adalara giden yol düzenlenirken, hazırlanan projeyle bölgeye restoran, seyir terası, çocuk oyun alanları, yürüyüş yolları ve çevre düzenlemesinde bulunulacak. Proje içerisinde yer alacak tesis ile yerli ve yabancı turistlere yüzen adaları görebilecekleri, günlük ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri ve keyifle zaman geçirebilecekleri sosyal bir alan sağlanmış olacak. Restoranda satışı yapılacak ürünlerin satın alımı için yerel üreticilere öncelik verilecek ve bu sayede bölge ekonomisine katkı sağlanırken yöresel ürünler de tanıtılacak.

Yüzen adalar turizme kazandırılacak!

Yüzen adaların turizme kazandırılması hakkında hazırlanan projeyi Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) da destekleyecek. ’Sektörel Rekabet Gücünün Geliştirilmesi Altyapı Programı’ kapsamında desteklenen ve Tortum Belediyesi tarafından uygulanacak olan ’Tortum Yüzen Adalar Turizme Kazandırılıyor’ projesinin protokolünü imzaladıklarını belirten KUDAKA Genel Sekreteri Oktay Güven, “Tortum Belediyesi tarafından sunulan ’Tortum Yüzen Adalar Projesi’ destek almaya hakkını kazandı. Yüzen Adalar Tortum ilçe merkezimize yaklaşık 5 kilometre mesafede, Erzurum merkeze ise yaklaşık 55 kilometre uzaklıkta bulunan Zökün Gölü’nde yer alıyor. 6 adet yüzen adananın çevresinde yürüyüş yolları, seyir terası, restoran, araç park alanı gibi alt yapı ve üst yapı tesislerini yaptıracağız. Böylelikle yüzen adalar gibi bir doğal güzelliğimizi hem turizme kazandırmış olacağız hem de sağlanacak turizm hareketliliği ile vatandaşlarımızın gelirlerinin artmasına katkıda bulunmuş olacağız” şeklinde konuştu.

Güven, bir yıl içerisinde tamamlanması planlanan çalışmanın 4,5 milyon liraya mal olacağından bahsetti.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya