Emlak Haberleri

800 bin TL kaynak ayrıldı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Strateji ve Geliştirme Başkanlığı, “İstanbul’a 2021 yılında bakanlığınız tarafından depreme karşı önlem almak için ayrılan kaynak miktarı nedir?” sorusuna yanıt verdi. Yanıtta ayrılan kaynağın 800 bin Türk Lirası olduğunu ifade etti. 

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun, olası depremlerde kamu binalarının afet planı olup olmadığına ve olası İstanbul depremine karşı yapılan hazırlıklara ilişkin soru önergesini, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un adına bakanlığın Strateji ve Geliştirme Başkanlığı yanıtladı.

Cumhuriyet Gazetesi’nde yer alan habere göre; kamu binalarının envanterinin çıkarılması amacıyla akademik çalışmaların başladığına vurgu yapılan yanıtta, şu ifadelere yer verildi:

“Bina performansı analizi niteliğinde olmamakla birlikte kullanılan metot ile kamu yapılarının envanterlerinin çıkarılmakta ve risk önceliklendirilmesi yapılarak kamu kaynaklarının verimli kullanılmasını amaçlayan metot doğrultusunda 82 ilimizde çalışmalara başlanılmıştır.”

Bugün itibariyle 81 ilimizde veri toplama çalışmaları devam etmektedir” denilen yanıtta, deprem analizi gerçekleştirilen kurumların talebi doğrultusunda iş ve işlemlerin sürdürüldüğü ifade edilerek, “Türkiye genelinde bugüne kadar toplam 3 bin 179 kamu binasında deprem dayanımlarının belirlenmesi ve gerektiğinde güçlendirme projelerinin hazırlaması çalışmaları bakanlığımız koordinasyonunda yapılmış olup, halen kurumlar tarafından talep edildiği taktirde bakanlığımızca bu çalışmalar yürütülmektedir” denildi.

Tanrıkulu’nun “İstanbul iline 2020 yılında bakanlığınız tarafından depreme karşı önlem almak için ayrılan kaynak miktarı nedir? 2021 yılında ne kadar kaynak ayrılmıştır?” sorusu da yanıtlandı.

Yanıtta, İstanbul’da Tapu ve Kadastro Müdürlüğü tarafından Deprem Performans Analizi için 2020’de 210 bin 794 TL kaynak ayrıldığına ve bu kaynağın harcandığına dikkat çekilirken, 2021’de güçlendirme çalışmaları için 800 bin TL kaynak ayrıldığı belirtildi.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya