Emlak Haberleri

ABD’de Türkevi Binası açıldı!

New York’ta Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği ile New York Başkonsolosluğu’nun bulunduğu Türkevi Binası’nın açılışı gerçekleşti.

Birleşmiş Milletler 76. Genel Kurul toplantıları için New York’ta olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yeni Türkevi binasının açılışını gerçekleştirdi. Hürriyet’ten Razi Canikligil’in haberine göre; BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in de bulunduğu açılışta açıklama yapan Erdoğan, Türkevi binasının uluslararası toplumdaki yerinin de de bir yansıması olacağını dile getirdi.

Temelini 4 sene önce attığı Türkevi binasının açılışını yapmaktan onur duyduklarını belirten Erdoğan, “Devletimize, milletimize kalıcı bir eser daha kazandırıyoruz. Gururluyuz. Çünkü mimarlarımızın, mühendislerin, işçi kardeşlerimizin alınteri ile tamamladık. Mimarinin ve mühendisliğin en son imkânlarının kullanıldığı tasarım, çevreye duyarlılık esasına göre yapıldı. Türkiye bu eserle birikimini ve büyüklüğünü yansıtan bir başyapıt ortaya çıkardı” dedi.

Barışın sembolü

Türkevi’nin, Süleyman Demirel ve İhsan Sabri Çağlayan başta olmak üzere pek çok kişinin emeğiyle devlete kazandırılan arsa üzerinde inşa edildiğini dile getiren Erdoğan, “Selçuklu motifleriyle tasarlanan yeni Türkevi’ne kavuştuk. Türkevi binamız BM nezdindeki daimi temsilciğimize ve New York Konsolosluğu’na ev sahipliği yapacaktır. Ayrıca KKTC New York Temsilciliği de burada hizmet verecektir. BM binasının tam karşısında bu denli önemli eseri hayata geçirmemiz ayrı bir anlam taşıyor. Dünya 5’ten büyüktür diyerek çok kutuplu, çok merkezli, daha kapsayıcı bir küresel düzeni savunuyoruz. Türkevi binamız adalete ve barışa olan inancımızın da bir sembolüdür.”

“Binamız Türkevi ABD’de yaşayan vatandaşlarımıza, soydaşlarımıza da yeni bir çatı olacaktır. Başkonsolosluk hizmetlerimiz burada çok daha iyi bir şekilde yürütülecektir. Türkevi’nin de içinde çalışacak, ziyarete gelecek insanların samimiyetle sahiplenmesiyle arzu ettiğimiz konuma geleceğini düşünüyorum. Bunun için Türkevi binamızın kapılarının herkese açık olduğunun altını bir kez daha çiziyorum. New York’un örnek binalarından biri olacak Türkevi’nin milletimize, ABD’ye hayırlı olmasını diliyorum.” Diğer yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile ikili görüşme yaptı. BM’den yapılan açıklamada ikilinin Suriye, Libya ve Afganistan ile ilgili gelişmeler hakkında görüş alışverişi yaptığı ayrıca Kıbrıs konusunun da görüşüldüğü kaydedildi.

‘TERÖR ÖRGÜTLERİNE KAPTIRACAK TEK BİR EVLADIMIZ YOKTUR’

Türkevi’nde, TÜRKEN Vakfı heyetini kabul eden Cumhurbaşkanı Erdoğan buradaki konuşmasında özetle şu ifadelerde bulundu: “İster DEAŞ, ister PKK, ister FETÖ olsun bizim terör örgütlerine kaptıracak tek bir gencimiz, tek bir evladımız yoktur. Bunun için onlar bir çalışıyorsa biz beş çalışacağız, onlar bir faaliyet yapıyorsa, biz on faaliyet yapacağız. Karşımızdakiler bir gence ulaşıyorsa biz yüzlercesine, binlercesine ulaşmaya gayret göstereceğiz ama bu hainlerin, bu mankurt sürüsünün gençlerimizin aklını ve kalbini zehirlemesine fırsat vermeyeceğiz. Sizler asla sıradan bir ülkenin, sıradan bir milletin evlatları değilsiniz, hepiniz de tarihiyle, birikimiyle, vicdanıyla, değerleriyle, mağdur ve mazlumlara sahip çıkmasıyla maruf, necip bir milletin evlatlarısınız. Siz Çanakkale’de, İstiklal Harbi’nde daha nice büyük mücadelelerde destan yazan kahramanların mirasçılarısınız.”

* 35 katlı ve yaklaşık 20 bin metrekare alana sahip Yeni Türkevi Binası, 171 metre yükseklikle hemen karşısındaki BM binası, UN Plaza ve ABD’nin BM Daimi Temsilciliği’nin yanında bulunuyor.

* Türkevi Binası’nın projesi Amerikan mimarlık firması Perkins Eastman tarafından dizayn edildi. Başmimar Jonathan Stark, Türkiye’ye gelip inceleme gerçekleştirdikten sonra projeye son halini verdi. Bina, geleneksel Türk mimari motifleri taşıyor ve lale şeklinde gökyüzüne yükseliyor.

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya