Emlak Haberleri

Adil Karaismailoğlu: Kanal İstanbul’un dünyanın en sıralı projelerinden biri olacak!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu çılgın proje olarak bilinen Kanal İstanbul’un dünyanın en sıralı projelerinden biri olacağını söyledi. 

Çalışmalarına hız kesmeden devam eden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu çılgın proje olarak bilinen Kanal İstanbul projesiyle ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı.

Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre, yaşamın olduğu her yerde var olduklarını dile getiren Bakan Adil Karaismailoğlu, Türkiye’nin her yerini birbirine bağlayıp vatandaşa kaliteli hizmetler sunacaklarını söyledi.

Son günlerde sık sık gündeme gelen çılgın projenin en önemli projeleri arasında yer aldığını belirten Bakan Adil Karaismailoğlu, Kanal İstanbul’un uzun zamandır Türkiye gündeminde yer aldığını ve “hiçbir şey yapılmadı” algısının hiçbir şekilde doğru olmadığını belirtti.

Beklemeye başlayacak ve sıra olacaklar

Kanal İstanbul projesiyle ilgili çok önemli açıklamalar yapan Bakan Adil Karaismailoğlu, 2053 yılının, 2071 yılının ve Türkiye’nin 100 senelik planlarını yaptıklarını belirterek, hayata geçirdikleri Kuzey Marmara Otoyolu, İstanbul Havalimanı gibi mega projelerin güç ve vizyon istediğini söyledi.

Karadeniz’in artık ticari bir göl olduğunu söyleyen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, İstanbul Boğazı’ndan geçen gemi sayısının 50 bine ulaştığını söyledi.

Gemi hacimlerinin git gide büyüdüğüne de değinen Bakan Adil Karaismailoğlu, bunu kaldıracak bir yapıya ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi.

Önümüzdeki sürelerde İstanbul Boğazı’ndan bu gemilerin geçemeyeceğini dile getiren Bakan Adil Karaismailoğlu konuyla ilgili olarak “Beklemeye başlayacak ve sıra olacaklar. Alternatif bir su yolu Kanal İstanbul olduğu için burayı kullanacaklar.” dedi.

Çok daha fazlasını İstanbul’a kazandıracağız

Lider ülke olmak amacıyla çılgın proje Kanal İstanbul’un olmazsa olmaz olduğunu kaydeden Bakan Adil Karaismailoğlu, şunları dile getirdi.

“Kanal İstanbul’un maliyeti yaklaşık 15 milyar dolar. İhaleye çıkılınca bu rakamlar düşecektir. Genel projeye yük getirmeden bu projeyi yapacağız. Haziran sonu itibarıyla ilk köprümüzün temelini atacağız, 6 köprümüz var. 6 köprünün maliyeti 1,4 milyar dolar olacak. Yapım sırasında 500 bin kişiye istihdam sağlayacak. 2021 yılı Kanal İstanbul için çok hareketli bir yıl olacak. Hem ülke ekonomisi kazanacak hem stratejik güç sağlayacak. Bu projeyle ilgili bizden bilgi isteyen ülkeler var. Kendi ölçeğinde dünyanın en sıralı projelerinden biri olacak. En az 5 yıl sürmesi gerek bir proje gibi gözüküyor. İnşallah bitirip ülkemize kazandıracağız.”

Bakan Adil Karaismailoğlu, çılgın projenin 200’e yakın kadar bilim adamıyla hazırlandığını dile getirerek karşı çıkan zihniyetin birinci boğaz köprüsüne de karşı çıktığını söyledi.

Hayata geçirilecek olan çılgın projeler hiçbir yeşil alana zarar verilmeyeceğini belirten Bakan Adil Karaismailoğlu, “Buradaki kaybedeceğimiz su havzasını yeni yapacağımız 2 barajla çok daha fazlasını İstanbul’a kazandıracağız. İstanbul’u susuzlukla tanıştıran, çöle döndüren CHP, bize su konusunda dersi vermeye çalışıyor. 24 saat akan gürül gürül akan bir suyu kazandıran, barajlar yapan AK Partiye bunu söylemek onların hiç haddine değil.” dedi.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya