Emlak Haberleri

Ağustos ayı kira zammı yüzde 49.65 olarak açıklandı!

Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) on iki aylık ortalaması baz alınarak tespit edilen kira artış oranı ağustos ayı için yüzde 49.65 olarak açıklandı.

Temmuz ayı enflasyon oranlarının açıklanmasıyla ağustos ayı kira artış oranları da belli oldu. Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) on iki aylık ortalaması hesaplanarak belirlenen kira artış oranı ağustos ayı için yüzde 49.65 oldu.

Fakat geçtiğimiz ay Resmi Gazete’de yayımlanan kararla 1 Temmuz 2023 tarihine kadar yenilenecek sözleşmelerde üst sınır yüzde 25 olarak duyuruldu. Dolayısıyla 12 aylık ortalama alınarak yapılan hesaplama değil yüzde 25’lik tavan uygulanacak.

TAVANI AŞAN SÖZLEŞMELER GEÇERSİZ

11 Haziran’da Borçlar Kanunu’na eklenen geçici kararda “Konut kiraları bakımından bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih ilâ 1/7/2023 tarihleri arasında yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmalar, bir önceki kira yılına ait kira bedelinin yüzde yirmi beşini geçmemek koşuluyla geçerlidir. Bir önceki kira yılının tüketici fiyat endeksindeki on iki aylık ortalamalara göre değişim oranının yüzde yirmi beşin altında kalması halinde değişim oranı geçerlidir. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanır. Bu oranları geçecek şekilde yapılan sözleşmeler, fazla miktar yönünden geçersizdir” ifadeleri yer aldı.

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre, TÜFE’de 2022 yılı temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 2.37, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 45.72, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 79.6 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 49.65 artış gerçekleşti.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Konut kiraları bakımından 1 Temmuz 2023 yılına kadar yenilenecek kira sözleşmelerinde bir önceki seneki kiranın yüzde 25’ini geçmeyecek şekilde bir artış yapılması imkânı getiriliyor” açıklamasını yaptı.

KİRA ARTIŞ ORANI NASIL BELİRLENİYORDU?

Kira artış oranı normal şartlarda 12 aylık tüketici enflasyonun ortalamasına göre belirleniyordu. Ancak enflasyonun gitgide yükselmesi nedeniyle kiracılar da yüksek zamlarla karşı karşıya kalmıştı.

Mayıs’ta yıllık tüketici enflasyonu yüzde 73,50 ile 1998 yılı Ekim ayından bu yana en yüksek seviyeye çıkmıştı. Buna göre Haziran ayında yeni kira sözleşmesi yapacak vatandaşlar için zam oranı yüzde 39,33 olmuştu.

Son dönemde yaşanan fahiş kira artışları nedeniyle Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum başkanlığında üç bakanlığın temsilcileri mayıs sonunda toplantı gerçekleştirmiş ve yeni bir düzenleme üzerinde çalıştıklarını açıklamışlardı.

Editörün Notu: Bu haber 3 Ağustos 2022, saat 20.25’te yazıldı. An itibariyle dolar kuru 17 lira 94 kuruş, euro 18 lira 20 kuruş, altının gramı ise bin 21 TL değerindedir.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya