Emlak Haberleri

Aidatlara zam üstüne zam yapıldı!

Vatandaşları fahiş şekilde artan ev kiralarının yanı sıra artık önemli miktarlarda artan aidat miktarları bunalıma sokuyor. İstanbul’un çeşitli semtlerinde son yedi ay içinde aidat ücretlerine yapılan zamlar dudak uçuklattı. İşte detaylar…

Türkiye’de artan enflasyon rakamları ve döviz kurlarındaki hareketlilik sebebiyle konut fiyatlarında ve kiralarda akıl almaz rakamlar ortaya çıktı. Son yedi ay içerisinde art arda gelen zamlar adeta dudak uçuklattı.

İstanbul’da kiralardan sonra site aidatlarına ciddi derecede zamlar meydana geldi. Bu durum ise vatandaşın belini bükmeye devam ediyor. Çeşitli sebepler ile yedi aydan bu güne kadar yapılan zamların miktarı % 200’ü buldu. Vatandaşlar, zamlara isyan ederken, “Artık birileri buna son versin” şeklinde isteklerde bulundular.

İstanbul’da çeşitli bahaneler ile site aidatlarına yapılan zamların miktarı toplam da 200’e ulaşınca aidat ile birlikte nerede ise iki katı kira ödeyen vatandaşlar, isyan ediyor. Uzmanlar ise bütçelerin acilen kontrol edilmesi gerektiğini ifade ediyorlar.

% 200 ZAM YAPILDI

Yüksek kira artışlarından sonra ev sahibi ve kiracılar ise yüksek fiyatlardaki daire aidatları karşısında şoke oldular. Enflasyon ve döviz kurunu sebep sunan site yönetimleri yıllık aidatlara % 200 oranında zam yaptı.

YILLIK BAKIMA 650 BİN TL YAZDILAR

Halkalı bulunan 3. 531 daireden var olan konut projesinde yıllık aidat kalemlerinde peyzaj bakımına 650 bin lira, golf araçlarının bakımına 60 bin lira, SMS ile bilgilendirmeye 18 bin lira yazılırken, çalışan maliyetleri için ise 15 milyon lira gider gösterildi. Yılın yedi ayında enflasyon sebep sunularak site aidatlarına iki kez zam yapan site yönetimi ise yedi ayda aidatlara toplam % 200 zam yapmış oldu.

YEDİ AYDA İKİ DEFA ZAM YAPILDI

60 metrekarelik 1 + 1’lik konutta bulunan senelik başında 296 lira olan aidat ilk 467 liraya daha sonra 897 liraya yükseltildi. Site sakinleri, duruma isyan edip site yönetiminin tepkiler karşısında sessiz kaldığı ifade ediyorlar. Yine aynı şekilde Büyükçekmece’deki 2020 villalık projenin aylık aidat bedeli, 2 bin 900 lirada önce 3 bin 400 liraya ardından ise 4 bin 100 liraya yükseltildi.

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya