Genel

Aile ofisleri mercek altına alındı!

Toplam 6 trilyon dolar değerinde servet yöneten “aile ofisleri”, ABD’li Archegos’un iflasının ardından otoritelerin radarına girdi.

Aralarında SEC ve ABD Vadeli İşlemler Komisyonu gibi otoriteler ABD’de varlıklı birey ve ailelerin kişisel varlıklarını yöneten aile ofislerine yaptırım çağrısı yapılıyor. Aile ofisleri, hedge fonları ve yatırım ofislerinin aksine düzenleyici radarların dışında faaliyette bulunuyor. Dünya’dan Deniz Kılınç’ın haberine göre; servet sahibinden başkasına hesap verme yükümlülüğü bulunmayan aile ofisleri, milyarder bireylerin ve ailelerin varlıklarını yönetiyor. İşlemleri otoritelerce çok sıkı denetlemeye tabi tutulmayan bu aile ofisleri, aynı hedge fonlar gibi kaldıraçlı işlemler yapabiliyor ve uzmanlara göre bu durum finansal piyasalar için önemli bir risk bulunduruyor.

Fransa merkezli Insead Üniversitesi araştırmasına göre ABD’deki aile ofisi sayısı 2017 ve 2019 aralığında yüzde 38 yükselişle 7 bine yaklaştı. ABD’nin önde gelen aile ofislerinden Archegos’un geçen hafta bankalardan aldığı borçlarla yaptığı hisse senedi işlemlerinde marj taahhütlerini yerine getiremeyince 20 milyar dolarlık hisse satması sonrası bankalara risk yönetimleri kapsamında soruşturmalar başlatılmıştı. Fakat bazı uzmanlara göre Archegos iflasında tek incelenmesi gereken kurumlar yatırım bankaları olmamalı. ABD Vadeli İşlemler Komsiyonu’ndan Dan Berkovitz, ABD’de aile ofisleri üzerindeki “kontrolün sıkılaştırılması” çağrısı yaptı. Aile ofislerinin “finansal piyasalara büyük zararlar verebileceği” uyarısında bulunan Berkowitz’e paralel olarak eski SEC danışmanı Thomas Gorman da “Bu olay daha da büyüyebilir çünkü aile ofisleri artık güçleniyor ve sıkı bir denetime tabi olmadıkları için istediklerini yapabiliyorlar” diye konuştu.

Risk oluşturuyorlar

Başka bir eski SEC yetkilisi Tyler Gellasch da 2008 krizi ardından bankaların daha sıkı bir şekilde denetlenmesi için yürürlüğe alınan Dodd-Frank Yasası’nda SEC’nin aile ofislerini regülasyon çerçevesi dışında bırakmasının bir hata olduğunu dile getiriyor. “Aile ofisleri hala kötü şeyler yapabilir ve genel piyasaya zarar verebilir” diyen Gellash, Archegos iflasının altını çizdi ve “Artık aile ofislerine yönelik muafiyeti kötüye kullanan ve sistematik riskler yaratan açık bir örnekle karşı karşıyayız.” diye konuştu.

Hedge Fund Research verilerine göre 2019’da 3,6 trilyon dolar varlık yöneten hedge fonların iki katı varlık yöneten aile ofisleri, Archegos iflasıyla bankaların risk yönetimleri üzerindeki baskının da güçlenmesine neden oldu. Berkovitz, “Ana brokerların Archegos’a büyük ölçekli fonlar aktardığı belliydi ve bu noktada kaldıraç kontrolden çıktı. Bankalar veya regülatörler bunun farkında mıydı?” şeklinde konuştu.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya