Emlak Haberleri

Alanya’da kontrollü yapılaşmanın temeli atıldı!

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Şubat Ayı Meclis Toplantısı’nda Alanya’daki imar durumu tartışıldı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Şubat ayı meclis oturumunda, Alanya Belediyesi’nin hazırladığı ve ilçenin kontrollü yapılaşmasına temel olacak imar planlarına ilişkin plan hükümlerinin tamamının revize edilmesi kapsamında düzenlemeler onaylandı. Milliyet’te yer alan habere göre; konuyla ilgili açıklama yapan Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, “Alanya’mızın tamamında kontrollü yapılaşmanın temeli atıldı” dedi.

Alanya Belediyesi Plan ve Proje Müdürlüğünce hazırlanan ve ilçe bütününün kontrollü yapılaşmasının temelini oluşturacak, Alanya merkez mahalleleriyle Avsallar, Cikcilli, Çıplaklı, Demirtaş, Emişbeleni, Güzelbağ, İncekum, Kestel, Kargıcak, Konaklı, Mahmutlar, Oba, Okurcalar, Payallar, Tosmur ve Türkler Mahalleleri için 1/1000 ölçekli uygulama imar planlarına yönelik plan hükümlerinin tamamının revize edilmesi kapsamında düzenlemeler, Antalya Büyükşehir Meclisi’nde oybirliğiyle onaylandu.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Şubat ayı meclis oturumunda onaylanan ve oybirliğiyle kabul edilen bu revizyonun ardından Alanya Belediyesi bayındırlık ve imar hizmetlerinde hız kesmeyecek. İlçe sınırları içerisinde imar planı bulunan alanlarda onaylanan bu imar planı hükümleri revizyonu ile beraber, yapılaşmaların sorunsuz şekilde devam edeceği belirtildi.

Plan hükümlerinin tamamının revize edilmesi kapsamında 1/1000 ölçekli uygulama imar planları plan hükümleri değişikliği, Alanya Belediye Meclisi’nce 03.11.2020 tarih 255 sayılı karar ile onaylanmıştı. Söz konusu değişiklik Antalya Büyükşehir Belediyesi’nce değiştirilerek dün gerçekleştirilen meclis toplantısında oybirliğiyle onaylandı.

Plan hükümlerinin tamamının revize edilmesi kapsamında 1/1000 ölçekli uygulama imar planları, plan hükümleri değişikliği ile yüksek katlı yapılaşmalarda bina taban alanlarını ilgilendiren düzenlemeler ve çatı kullanımlarında ortak alanlarda yapılaşmalara ilişkin hükümler gibi plan hükümleri düzenlenirken, farklı mimari çözümlemeler için şaşma kat uygulaması ve bahçeli blok yapılaşmalarında açık ve kapalı çıkmaların önünü açan plan hükümleri gibi düzenlemeler, oybirliğiyle onaydan geçti.

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, hem Alanya Belediyesi personeline hem Alanya Belediyesi meclis üyelerine hem de Antalya Büyükşehir meclis üyelerine revize oylaması için teşekkür etti. Başkan Yücel, “Alanya Belediyesi Plan ve Proje Müdürlüğü’müz tarafından hazırlanan, önce Alanya Belediye meclisimizde onaylanan bugün de Büyükşehir Belediyesi şubat ayı meclis oturumunda oybirliğiyle onaylanan kararla birlikte Alanya’mızın tamamında kontrollü yapılaşmanın temeli atıldı. 1/1000 ölçekli uygulama imar planları plan hükümleri değişikliğinde emeği geçen değerli meclis üyelerine ve ekibime teşekkür ediyor, Alanya’mız adına hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya