Ekonomi

Altın fiyatları kaç dolar seviyesine gelecek? İşte dünya devlerinin altın beklentisi…

Altın fiyatları son zamanların en yüksek seviyelerine ulaştıktan sonra geri çekildi. Rusya Ukrayna Savaşı, ekonomik riskler ve merkez bankalarının faiz oranları piyasaları etkiliyor. Altın fiyatları bu gelişmeler eşliğinde ne olacak? Altın fiyatları yükselecek mi?

Altın fiyatları son zamanların en yüksek seviyelerine ulaştıktan sonra geri çekildi. Rusya Ukrayna Savaşı, ekonomik riskler ve merkez bankalarının faiz oranları piyasalardaki belirsizliği artırıyor.  Altın fiyatları bu gelişmeler eşliğinde ne olacak? Yatırımcılar ne yapmalı?

ABD Merkez Bankası’nın faiz artışından sonra altın fiyatları yükselmeye başladı. Fed kararından sonra spot altının onsu bir ara 1.900 doların altına düşerken daha sonra 1.935-1.950 bandına geri döndü. Analistler, altın fiyatının 1960-1980 dolar seviyelerine tekrar gelebileceğini belirtirken destek olarak 1.900- 1.890 dolar aralığını göstermeye devam ediyorlar.

Altın piyasasının şaşkınlık içinde takip eden milyonlar, ne yapacağını şaşırmış durumda. Altın fiyatları yüskelecek mi? Altın fiyatları kaç dolar seviyesine gelecek? İşte dünya devlerinin altın beklentisi…

Dünya Gazetesi’nden Evrim Küçük’ün haberine göre, değerli madenler uzmanı Florian Grummes, altında hareketin bir bahar düzeltmesi olup olmadığını ve yükselişin devam edip etmeyeceğini anlamak için izlenmesi gereken fiyat aralığının 1.960-2.030 olduğuna dikkat çekiyor. Analiste göre 1.960 doların altında aşağı yönlü bir görünüm sergileyen altın piyasası 2.030 doların üzerine çıkarsa alım çılgınlığı ile karşı karşıya kalabilir.

Fed kararının ardından, Rusya-Ukrayna barış görüşmeleri, küresel ekonomik büyümeye yönelik artan riskler, ABD Hazine tahvili getirisi ve dolarda düzeltme piyasaların odağında. Ancak uzmanlar Fed’in çok daha sıkı bir para politikası öngördüğü bir ortamda, Ukrayna’da sorunların geride kalmasının güvenli liman arayışını azaltarak altının arkasındaki desteğin önemli ölçüde azalmasına neden olabileceği uyarısı yapıyor.

Fed kararının ardından, Rusya-Ukrayna barış görüşmeleri, küresel ekonomik büyümeye yönelik artan riskler, ABD Hazine tahvili getirisi ve dolarda düzeltme piyasaların odağında. Ancak uzmanlar Fed’in çok daha sıkı bir para politikası öngördüğü bir ortamda, Ukrayna’da sorunların geride kalmasının güvenli liman arayışını azaltarak altının arkasındaki desteğin önemli ölçüde azalmasına neden olabileceği uyarısı yapıyor.

Altının onsu kaç dolar seviyesini görecek? Altın onsu 2,300 dolar seviyesine ulaşacak mı? Altın ne zaman zirveye ulaşacak? sorularının cevaplarını merak edenler içn dünyaca ünlü stratejistler, ABN Amro, ve Fitch altın için beklentilerini paylaştı…

Credit Suisse: 2.300 dolar mümkün

Altındaki sert gerileme finans kuruluşlarının beklentilerini karşılamıyor. Credit Suisse’deki stratejistler altının  2.285/2.300 dolar seviyesine kadar gelmesini bekliyor. Banka, 1.863 doların üzerinde kaldığı sürece altındaki zayıflamanın geçici olduğunu şu sözlerle açıkladı: “Altın, 2.075 dolarlık rekor yüksek seviyeye sınırlandı, ancak bizim öngörümüz bunun geçici bir gerileme olduğu, 55 günlük ortalama 1.863 dolar desteği korundukça yükselişin devam edeceği. Bize göre direnç seviyeleri 2.120 ve 2.167 dolar. Nihayetinde 2.285/2.300 doların test edileceğini tahmin ediyoruz.”

ABN Amro: Altın fiyat görünümümüz

Banka tarafından bu hafta yayınlanan raporda altın için şu ifadeler kullanıldı: “Makro ekonomiye yönelik görüşümüzü değiştirdik. Rusya-Ukrayna savaşı ve yaptırımlar ticarette kalıcı bir yeniden düzenlemeyi tetikliyor. Rusya kaynaklı arz sorunlarının yaklaşık 1 yıl süreceğini düşünüyoruz. Tüketici fiyat enflasyonunun daha geniş çapta artmasını ve tüketim üzerinde baskı oluşturmasını bekliyoruz. Büyümenin daha zayıf olacağını, enflasyonun daha yüksek olacağını ve merkez bankalarının bu yeni zorluklara farklı tepkiler vereceğini düşünüyoruz. Bu yeni görünüm sonucunda reel getirilerin baskı altında kalacak. Ayrıca piyasalarda riskli bir ortam ve güvenli liman talebi nedeniyle ABD dolarının yükselmesini bekliyoruz. Altın fiyatları mevcut ortamda desteklenir ancak fiyatlarda yüksek oynaklık görebiliriz 2022 sonu ve 2023 sonu için yeni altın fiyat tahminlerimiz ons başına 2.000 dolar seviyesinde bulunuyor”

Fitch: Savaş şimdilik desteğini sürdürüyor

Araştırma ajansı Fitch Solutions Country Risk & Industry Research, bu yıl için altın ortalama fiyat beklentisini ons başına 1.650 dolardan 1.700 dolara, ons başına 1.800 ila 1.900 dolara revize etti. Ajans, Ukrayna savaşı ve artan küresel enflasyonla ilgili endişeler arasında altının yükselişinin devam edeceğini  öngörüyor. Fitch Solutions, altın fiyatının tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs öncesi seviyelere kıyasla yüksek kalmasını bekliyor. Uzun vadede, risk duyarlılığının geri gelmesi ve altının çekiciliğinin azalmasıyla altın fiyatlarının gevşeme yolunda kalmasını bekliyor.  Altın fiyatının 2026 yılına kadar 1.600 dolara döneceğini tahmin ediyor.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya