Emlak Haberleri

Alzheimer hastası bir gayrimenkul sahibi, gayrimenkulünü satabilir mi?

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü köşesinde miras kalan gayrimenkullerin satışını kaleme aldı. İşte Tamer Heper’in o yazısı…

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü köşesinde miras kalan gayrimenkullerin satışını kaleme aldı. Tamer Heper’e bir okuyucusu, babasından iki tane tarla miras kaldığını, tarlaların mirasçılar adına tescilinin yapıldığını ancak annesinin Alzheimer hastası olduğunu belirtti. Mirasçıların tarlaları satma konusunda anlaştığına dikkat çeken okuyucu annesinin durumu sebebiyle satışı yapamadıklarını belirterek bu meselenin nasıl halledileceğini sordu.

Peki bu durumda Alzheimer hastası bir gayrimenkul sahibi, gayrimenkulünü satabilir mi? İşte ayrıntılar…

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper, okuyucusunun sorusuna verdiği yanıta, “Bir kimsenin hukuki işlem yapabilmesi için o kişinin reşit ve mümeyyiz olması şart. Reşit demek ‘18 yaşını ikmal etmiş olmak’, mümeyyiz olmak demek de ‘yaptığı işin mahiyetini anlayacak akıl sağlığına sahip olmak’ demek” ifadelerini kullanarak başladı.

Alzheimer hastalarının mümeyyiz kabul edilmediğine dikakt çeken Heper, sadece bahsedilen işlem için değil içbir hukuki işlemi yapamayacaklarını, yaparlarsa da geçersiz olacağını aktardı.

“Bu kimseler, hayatını idame ettirmek için elbette birtakım işlemlerle de karşılaşacaklardır. Bu nedenle mahkemeye başvurup anneye vasi tayini talep olunmalıdır” açıklamasında bulunan Heper, bu gibi kişilere çoğunlukla bir yakınının vadi olduğunu ve o kişiyi ilgilendiren hayati işlemleri vasinin yerine getirdiğini dile getirdi.

Vasinin de vesayet makamı olan mahkemenin denetiminde olduğuna vurgu yapan Tamer Heper, okuyucusunun mahkemeye başvurmasının ve annesine bir vasi tayini istemesinin gerekli olduğunu belirtti. “Vasi tayininden sonra vasi yine serbest olarak annesinin hissesini satamayacak, bunun için yine mahkemeden izin isteyecek” diyen Heper, mahkemenin bu satışın vesayet altında olan kişinin faydasına olup olmadığını araştıracağına vurgu yaptı.

Heper, “Mahkeme bu satışın vesayet altındaki kişinin yararına olup olmadığını araştıracak ve eğer yararına olduğuna inanırsa satışa izin verecek. Yapacağınız iş budur” değerlendirmesiyle yazısını bitirdi.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya