Emlak Haberleri

Antalya’da yabancıların yüzde 70’inin kiralarını ödeyemiyor

Rusya ve Ukrayna vatandaşlarının akınıyla konut satış ve kira fiyatlarının astronomik rakamları gördüğü Antalya’da yabancıların yüzde 70’inin kiralarını ödeyemiyor. Yabancıya kiralamaların azaldığı kentte, memurlar da tayinlerini durduruyor….

Turizm ve tarımsal ürün ihracatında Türkiye’nin iki ana pazarı konumunda olan Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaş sebebiyle, bu iki ülke vatandaşlarının Antalya’ya akın etmesiyle, kentteki satılık ve kiralık ev fiyatları astronomik seviyeye yükseldi. Antalya ve turistik ilçelerde bin 500-2 bin TL arasındaki ev fiyatları 5-7 bin, 3+1 ev fiyatları ise 10-15 ile 20 bin TL’ye yabancılara kiralanıyordu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın sektörle ilgili denetimlerine ek olarak,  Rusya ve Ukrayna’dan gelişlerin durması da ev satışlarındaki hareketliliğin yerini durgunluğa bırakmasına neden oldu.

İşte Antalya’daki konut piyasasında son durum…

Savaştan hemen sonra  Antalya ve ilçelerine gelerek konut kiralayan yabancılar ile ev sahipleri arasında da sorunlar yaşandığı belirtildi. Özellikle Alanya’da Ukraynalı olmak üzere ev kiralayan yabancıların yüzde 70’inin kiralarını ödeyemedikleri aktarılırken, kiralarını alamayan ev sahiplerinin de mahkemenin yolunu tuttuğu belirtildi.

Dünya’dan Fikri Cinokur’un haberine göre; Alanya Emlakçılar Derneği Başkanı Özgür Erbaş, hem yabancılara hem de yerli halka kiralamada problemler olduğunun altını çizerek, üç aylık peşin verip bir yıllık kiralama yapan yabancıların yüzde 70’inin kiralarını ödemekte zorlandığını vurguladı. ““Konut kiralayanlar arasında kötü niyetli olanlar da fırsatçı olanlar da var. Üç aylık peşin kira verip bir yıllık anlaşma yapan kiracılar var. Üç ay sonrasında ödemede sorun yaşanmaya başlandı. Yabancıların yüzde 70’inde kira sorunu yaşanıyor, kiralarını ödeyemiyor” diyen Erbaş, kira sorunu yaşayanların ilk sırasında Ukraynalıların yer aldığını belirtti.

Alanya’daki kiralık konutlara talep olmadığının altını çizen Erbaş, ““Yabancılar da artık yakınlarının yanına yerleşiyor. Konut satın alan yabancılar da konutlarını kendi vatandaşlarına kiralıyor. Sıkıntılar zaman geçtikçe daha da artacak. Üniversite öğrencileri ve devlet memurları için zor dönem başlıyor” diye konuştu ve ev kiralarının 7.500 ile 10 bin TL arasında değiştiğini, memurların da artık Antalya’ya gelmek istemediğini dile getirdi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Üyesi ve Meslek Komitesi Başkanı Mustafa Ayanoğlu ya yabancıya konut satışıyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunrak satış ve kiralamalarda stabil durum yaşandığını belirtti. “Zengin olan yabancı konut satın aldı. Parası olmayan da kiraladı. Ama Türkiye’de çalışma izni, ikamet izni olmayınca iş olanağı da olmuyor” diyen Ayanoğlu, Rus ve Ukraynalı gelişinin durmuş gibi olduğunu, konut kiralamalarında ve satışlarında düşüş olmadığını ancak stabil kalındığını aktardı ve Antalya’da konut stokunun tükendiğini ifade etti.

Antalya Emlakçılar ve İş Takipçileri Odası Başkanı İsmail Çağlar, Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından internet siteleri ve emlak sektörüne yapılan denetimlerin piyasada sorunlar yarattığını aktararak, ev sahiplerinin sitelerden ilanlarını kaldırdığını belirtti. Yabancıya kiralamaların yavaşladığını vurgulayan Çağlar, “Savaşın başladığı şubat ayından sonraki iki ayda kiralık ve satılık konut bulunmuyordu. Şimdi kiralık bulunabiliyor. Yabancıya konut satışı ve kiralamada yüksek fiyat köpüğü bitti. İlk zamanlardaki gibi aşırı yüksek fiyatlar yok” açıklamasında bulundu ve kiracılar ile ev sahipleri arasında ödemelerde sorunlar yaşandığının gündeme geldiğini söyledi.

KESK’e bağlı Büro Emekçileri Sendikası (BES) Antalya Şube Başkanı Devrim Mol ise Antalya’ya tayini çıkan memurların ev kiralarken büyük sorun yaşadığına ve memurların Antalya’ya tayin olmak istemediğine vurgu yaptı. Mol, “Tayinini durduran ve tayininden vazgeçen çok sayıda memur var” diye konuştu.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya