Emlak Haberleri

Antalya’daki tarihi düğmeli okul binası turizme kazandırılıyor!

Antalya’nın kendisine özgü düğmeli evleriyle ünlü Akseki ilçesinde inşa edildiği 1926 yılından beri ayakta kalmayı başaran okulda, restorasyon çalışmaları başladı.

Antalya’nın Akseki ilçesinde 1926 yılında “düğmeli ev” tekniğiyle inşa edilen tarihi okul, restorasyon çalışmalarıyla turizme kazandırılıyor.

Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre, Belenalan Mahallesi’nde 94 sene önce yöreye özgü mimari tekniği olan “düğmeli ev” biçiminde inşa edilen ve yıllarca okul olarak hizmet veren iki katlı bina, bir süre dokuma fabrikaso şeklinde de kullanıldı.

İki sınıftan meydana gelen, içinde atölye, müze ve okuma salonu bulunan tarihi okul, Antalya Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulunca 2011 yılında “Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı” olarak tescil edildi.
Turizme kazandırılması planlanan uzun zamandır atıl durumdaki okulun restorasyon çalışmaları başladı.

Aslına uygun malzemelerle restore ediliyor

Akseki Belediye Başkanı İbrahim Özkan, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, okulun çürüyen ve kırılan ahşap aksamlarının onarımının başladığını belirtti.

Onarılamayacak durumda olan kısımların da aslına uygun özgün malzemeyle restore edildiğini dile getiren Özkan, kiremitlerini de aslına uygun şekilde yenilediklerini söyledi.

Özkan, tescilli yapının duvarlarındaki eksilen taşların ve bozulan hatılların bakım ve onarımına başlayacaklarını belirtti. Kırılan kapı ve pencerelerini orijinaline uygun malzemeyle yapıp, sıva ve badana işlemi uygulanacağını dile getiren Özkan, şöyle konuştu: “İlçemizin tarihi dokusunu, tarihi yapılarını kültür turizmine kazandırmak için çalışıyoruz. Akseki’de tescil edilen, yıkılmaya yüz tutmuş tüm bina ve evlerin restore edilmesi için çalışıyoruz. İlk çağlardan itibaren yerleşim alanı olarak kullanılan Akseki’de günümüze kadar kalabilen tarihi yapıların korunabilmesine yönelik önemli projeleri hayata geçiriyoruz.”

Bu okuldan başarılı iş insanları mezun oldu

Akseki Belenalan Mahalle Muhtarı Hatice Kıymet Uz, mahallelerinin köklü bir tarihe sahip olduğunu, okulun yeniden ayağa kaldırılacak olmasından mutluluk duyduklarını söyledi.

Bu okuldan mezun olduğunu dile getiren Uz, “Eskiden bir metre kar yağardı. Küreklerle kardan kapanan yolları açarak okulumuza gelirdik. Diğer köylerden buraya okumak için gelen öğrencilerle körebe, mendil saklama gibi oyunlar oynardık.” diye hatıralarını anlattı.

Uz, okuldan mezun olan bazı öğrencilerin Ankara, İstanbul ve İzmir’de başarılı insanlar olduğunu, mahalleye birçok eser kazandırdıklarını belirtti.

Belenalan Okulu’ndan mezun olan 91 yaşındaki Mediha Uz ise okulda eskiden 40-50 civarında çocuğun aynı anda okuduğunu, bazı öğrencilerin kilometrelerce karda yürüyerek okula ulaştıklarını söyledi.

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya