Emlak Haberleri

Artaş İnşaat, yeni projeleri hayata geçirecek!

İstanbul’da sayısız konut projelerini hayata geçiren Artaş İnşaat, kent genelinde 500 metrekarelik arsa stoğunda yeni projelerin hayata geçeceğini dile getirdi. 

1977 yılında kurulan Artaş İnşaat geliştirdiği nitelikli konut projeleriyle dikkat çekiyor. Para Dergisi’nde yer alan habere Son 15 yılda 20 proje ile 20 bin konut yapan Artaş, yaklaşık 70 bin kişiyi ev sahibi yaptı. Bugüne kadar Avrupa Konutları TEM, Avrupa Konutları TEM 2. Avrupa Konutları Kale 1-2, Avrupa Residence & Office Ataköy, Eclipse Maslak, Avrupa Konakları Florya, Avrupa Konakları Saklıbahçe, Avrupa Konutları Atakent 1-2-3-4, Avrupa Konutları Ispartakule 1-2-3, Avrupa Konutları Başakşehir ile Avrupa Office Ataşehir projelerini hayata geçiren firma, ortak girisim projelerinden Vadistanbul’u tamamladı. Yine ortak girişimlerle gerçekleştirdiği Tema İstanbul ile Tema İstanbul Bahçe projelerini teslim eden şirket, İstanbul’un Anadolu Yakası’nda Avrupa Konutları Yamanevler’in 1. etabını da bitirdi. Pandemiye rağmen yatırımlarına devam ettiklerini belirten Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinkaya, “Avrupa Konutları markamıza yenilerini ekleyerek yatırımlarımızı sürdürmeyi hedefliyor ve ruhsat aşamasında iki tane projemiz var diyor. Çetinsaya ile projelerini ve 2021 yılı hedeflerini anlattı.

1.Halen üzerinde çalıştığınız kaç projeniz var?

Avrupa Konutları Yamanevler 2. etap ile (Ümraniye’de toplam bin 500 konut) Avrupa Konutları Atakent 4 B ve C etaplarında toplam bin 400 konut) satışlar ve inşa çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Kısa süre önce de İstanbul’un yeni yaşam merkezlerinden biri haline gelen Ayazağa-Avcılar bölgesinde Avrupa Konutları markamızın en yenisi Camlı Vadi müşterilerimizden büyük ilgi gördü.

2.Bu projelerinizin ne kadar satıldı ve ne kadar tamamlandı?

Avrupa Konutları Yamanevler 2. Etap’ta metrekare fiyatları 11 bin TL’den, Avrupa Konutları Atakent 4 B ve C etaplarında 10 bin TL ‘den, Camlıvadi de ise 23 bin TL’den başlıyor. Avrupa Konutları Yamanevler 2. Etap’ta satılmayan 500, Avrupa Konutları Atakent 4B ve 4C etaplarında 250 konut kaldı. Çamlıvadi de 919 konutun yüzde 25 i satıldı. Çamlivadi’de konut teslimlerini Temmuz 2022’de, Yamanevler 2 Etabı yine Temmuz 2022’de, Atakent 4 B ve projelerimizi de Aralık 2021’de tamamlamayı planlıyoruz.

3.Pandemi dolayısıyla internet satışı gibi yeni uygulamalarınız oldu mu?

Konut sektörü göreceli bir sektör. Alıcılar yuva kuracağı, yatırım yapacağı projenin örnek dairesini muhakkak gezmek, görmek istiyor. Maket üzerinden tercih edeceği dairenin cephesine, açısına, kat yüksekliğine, manzarasına, peyzajına karar verir. Bu sebepledir ki konut geliştiricileri projelerinde satış ofisi ve örnek dairelerini yine de açık tutuyor. Bu kapsamda yeni uygulamalar ya da internet üzerinden satış bizim sektörde pek olmaz.

4.Satışlarınızı artırmak için kampanyalar düzenliyor musunuz?

Evet bu kapsamda banka faiz oranlarından çok daha cazip oranlar la üç projemizde de (Avrupa Konutları Çamlıvadi, Atakent 4 ve Yamanevler) 12 aya sıfır, 60 aya 0.97 vade oranı ile avantajlı kampanya dönemini başlattık ve devam ediyor.

Bu sene başlamayı düşündüğünüz yeni projeler var mı? Pandemi sürecinde yatırımlarımıza ara vermedik. İnşa çalışmaları devam eden Avrupa Konutları Yamanevler 2. Etap, Avrupa Konutları Atakent Çamlıvadi, 4 B ve C ile Avrupa Konutları Çamlıvadi projelerimizi hızla tamamlamayı planlıyoruz. Sonrasında da Avrupa Konutları markamıza yenilerini ekleyerek yatırımlarımızı sürdürmeyi hedefliyoruz. Ruhsat aşamasında iki tane projemiz var.

5.Size ait kullanılmak üzere bekleyen toplam ne kadarlık bir arsa portföyünüz var?

İstanbul’un değişik yerlerinde konut için projelendirilen yaklaşık 500 bin metrekare arsa stoğumuz var. Bu bizim hammaddemiz. Bize çok arsa geliyor. Uygun fiyat ve yer olursa portföyümüzü genişletmek için çalışmalarımız devam ediyor.

Sadece İstanbul’da varsınız. İzmir, Ankara, Bursa gibi diğer büyük şehirlerde proje düşünüyor musunuz?
İstanbul’da ciddi anlamda nitelikli konut açığı bulunuyor. Yatırımlarımızı İstanbul Anadolu ve Avrupa Yakası’nda gerçekleştiriyoruz. Şu an için İstanbul’a odaklandık.

7.Kentsel dönüşümlere katılmayı düşünüyor musunuz?

Daha önce Topkapı, Ümraniye ve Küçükçekmece’de kentsel dönüşüm çalışmalarımız oldu. Ancak kentsel dönüşüm çok zor çünkü 40-50 kat malikini bir araya getirmek kolay olmuyor. Ve herkesin beklentileri farklı. Bu kapsamda yine çalışabilirim. Ancak bazı düzenlemeler yapılmalı. Çünkü süreç uzayınca projenin ekonomik değeri de kalmıyor. Kentsel dönüşümde eğer binanın ömrü dolmuş ve üniversite numuneleri alınmışsa 60 gün içinde binanın yıkılması gerekiyor. Bunun için de üçte iki çoğunluğun kararı yeterli oluyor. Ancak üçte bir vatandaş arasında sorun çıkarsa ve mahkemeye gidilirse süre çok uzuyor. O zaman inşaata başlayamıyorsunuz. Oysa üçte iki ile karar alındıktan sonra vatandaş yine mahkemeye gitsin ama mahkeme inşaatı durdurma karan çıkarmamalı. Belediye de ruhsatını vermeli ve inşaat devam etmeli. O üçte bir maddi boyutu için yine mahkemeye gitsin. Ama iş kilitlenmemeli. Bu işleyiş nedeni ile şu anda ben kentsel dönüşüme son derece temkinli yaklaşıyorum.

“Dokuz sitede yöneticilik yapıyorum”

Konut alacak bir kişi sizin şirketinizi neden seçsin diye sorduğumuz Süleyman Çetinsaya, “Avrupa Konutları marka kalite, güven ve memnuniyet üçgeni içinde konumlandırmak. Tüketici nezdinde Avrupa Konutları’nın kaliteli yaşam alanları sunan, erken teslim edilen ve daima kazanç sağlayan bir marka algısı var. Bugüne dek inşa ettiğimiz tüm projelerimizde tüketicinin daima yanında olduk. Onları asla yalnız bırakmıyoruz ve yıllar önce teslim ettiğimiz projelerimizi dahi tek tek geziyor, gelişimine katkı saklıyor ve site sakinlerinin taleplerine çözüm üretiyoruz. Bizim bu yaklaşımımız da markamızın bu noktaya ulaşmasına etken oluyor. İstisnasız olarak teslim ettiğimiz tüm projelerimiz bu yaklaşımın referansı niteliğinde. Ben halen dokuz sitede 634 sayılı Kat Mülkiyet Kanununa göre karar defteri ile yöneticilik yapıyorum. Ve burada ticari bir amacım yok. Bu nedenle de bizde aidatlar düşük oluyor. Müşteri memnuniyeti artıyor ve marka değerini korumuş oluyoruz” açıklamasını yapıyor.

Çetinsaya’dan öneriler

Konut alırken yatırımcıların mağdur olmaması için nelere dikkat etmesi gerektiğini sorduğumuz Süleyman Çetinsaya şu önerilerde bulunuyor:

Her şeyden önce müteahhit firmanın geçmişte inşa ettiği projeler araştırılmalı.
Deprem yönetmeliğine uygunluğu incelenmeli.

Teslimlerini yaptığı konutlardaki site sakinlerinin görüşleri alınmalı. Projenin ne kadar kazanç (prim) sağladığına bakılmalı.

Firmanın arkasında garantör bir bankanın varlığı sorgulanmalı.

Projenin bulunduğu bölgeye değer katıp katmadığına bakılmalı.

Projenin lokasyon avantajları değerlendirilmeli. Malzeme kalitesi ve işçiliği incelenmeli.

Markalı konut projesi olup olmadığı araştırılarak, ona göre konut tercihleri yapılmalı.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya