Emlak Haberleri

Askıda ev uygulaması nasıl işleyebilir?

Fahiş konut kiraları sebebiyle dar gelirlilerin evsiz kalma riskiyle karşı karşıya kaldığına dikkat çeken Emlak Müşaviri Taşçı, çare olarak ‘askıda kiralık ev’ önerisini sundu. İşte o öneri…

Ekonomik kriz derinleştikçe askıya yeni yeni ihtiyaçlar dahil ediliyor. Askıda simit, askıda ekmek ve askıda fatura uygulamalarının ardından şimdi de fahiş kiraları karşılayamayanlar için askıda kiralık ev önerisi sunuldu.

Emlak Müşaviri Salim Taşçı, dar gelirlilerin ev kiralama imkanının  neredeyse tamamen sona erdiğine dikkat çekti.

Peki askıda ev uygulaması nasıl işleyebilir? İşte askıda kiralık ev uygulamasına ilişkin o öneri…

Emlak Müşaviri Salim Taşçı, yoksullara ilişkin olarak lke genelinde ‘askıda kiralık daire’ uygulamasının acil şekilde başlatılmasının gerekli olduğunu vurguladı.

Hayırseverlerin yardımı ve devlet katkısıyla binlerce çaresiz ailenin evsiz kalmasının engellenebileceğini vurgulayan Taşçı, askıda kiralık daire hakkından öncelikli olarak resmi kayıtlı yoksullar, işsizler, emekliler ile yaşlılık aylığı alanlar olacak şekilde toplumun en yoksul kesimlerinin faydalandırılabileceğinin altını çizdi.

Markalı firmalar tarafından üretilen konutların üst gelir gruplarına hitap ettiğine, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ve Emlak Bankası’nın da lüks konut yapımına ağırlık verdiğine dikkat çeken Taşçı, önerisiyle ilgili “Belediyelerle valilikler ‘askıda daire var’ hesabı açıp bir fon oluştururlar. Hayırseverlerin bağışları fonun temel kaynağı olur. Bu sistem tüm illerde yaygınlaştırılır. Ayrıca kamu ihalelerinde ‘askıda ev’ için firmalardan para toplanıp fona aktarılır. Devlet de sosyal kaynaklarından bu fona destek sağlar” ifadelerini kullandı ve kaynak kapsamında evlerin kiralarının karşılanabileceğini vurguladı. Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre; Taşçı, böylece, yoksul ve çaresiz ailelerin bu evlerde kira ödemeden ve ya kiranın bir miktarını ödeyerek oturabileceğini belirtti.

Salim Taşçı, kiralık konut piyasasında dramatik bir süreçle karşı karşıya olunduğuna, pek çok ailenin uygun fiyatlı kiralık konut bulma umudunun tükendiğine dikkat çekerek, “10 yıllık kira müddetini dolduran memur, dar gelirli kapı dışarı ediliyor. Tahliyeler patladı. Merkezi semtlerde oturanlara göç yolu gözüktü. Kenar semtlere, hatta şehirler merkezlerine yakın ilçelere akın başladı. Kenar semtlerde bile 1.500 liraya kiralık ev bulmak imkansızlaştı” ifadelerini kullandı.

ASKIDA KİRALIK EV KİMLERE VERİLEBİLİR?

1 – Belediye ve valiliklerce tespit edilmiş yoksullar

2 – İşsizler

3 – Çocuklu asgari ücretli işçiler

4 – Emekli aylığı düşük aileler

5 – Tek geliri yaşlılık aylığı olanlar

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya