Emlak Haberleri

Atatürk Orman Çiftliği’ndeki arazilerin ihale işlemleri TBMM’de!

Atatürk Orman Çiftliği’nde bulunan bazı arazilere yönelik ihale işlemleri meclis gündemine taşındı. CHP’li Hakverdi, konuyla  ilgili soru önergesi hazırladı…

CHP  Ankara  Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, Atatürk Orman Çiftliği’nde bulunan bazı arazilere yönelik ihale işlemlerine ilişkin soru önergesi verdi. Hakverdi, sorusunun Tarım Ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yanıtlandırılmasını istedi.

CHP’li Hakverdi, ”Aşağıdaki sorularımın Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.”

Hakverdi, açıklamalarına şu şekilde devam etti: ”Atatürk Orman Çiftliği 1925 yılında kurularak 11 Haziran 1937 yılında halkın kamusal kullanım şartlı bağış ile ulusumuza hediye ve emanet edilmiştir. Bu bağışa göre Atatürk Orman Çiftliği üzerindeki bütün zirai işletmeler, donanımlarıyla birlikte bir zirai üretim birimi olarak korunması ve işlerliğinin devamı şartı ile hazineye devredilmiştir. Fakat bu bağışın şartlarına uyulmamış, çiftlik önce kanunlarla ardından ise kiralama ve tahsis yöntemleriyle, içinden geçirilen otoyollar ve yapılaşmalarla günden güne erimeye devam etmektedir. Son 19 yılda Atatürk Orman Çiftliği adeta talan edilmek suretiyle arazisinin neredeyse yarısını kaybetmiştir. Atatürk Orman Çiftliği Genel Müdürlüğü tarafından 22.02.2021 tarihinde Atatürk Orman Çiftliği sınırları içerisindeki yaklaşık 74 bin metrekare büyüklüğündeki birinci derece doğal ve tarihi SİT alanının otopark, rekreasyon ve tarım alanı olarak kiraya verilmesine dair ihale yapıldı. Bu ihalede Ankara Büyükşehir Belediyesi iştiraki Anket A.Ş’nin mülkiyeti AOC’ye ait 2 bin 98 metrekare kapalı, 33 bin 284 metrekare açık toplam 35 bin 382 metrekarelik taşınmazın “Rekreasyon Alanı” olarak 10 yıllığına kiralanması ihalesini 75 bin TL bedelle kazandığı, Büyükşehir Belediyesi’nin kiralanan alana Mustafa Kemal Atatürk’ün mirasına uygun olarak rekreasyon ve park alanı yapacağı duyuruldu. Ancak Saray’ın karşısında yer alan ve otopark yapılması öngörülen alan ile Ankapark’ın yanında “tarımsal alan” için kiraya çıkarılan alanla ilgili ihale sonuçları açıklanmadı.”

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi’nin soruları:
1- 22.02.2021 tarihinde Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü tarafından yapılan ihale sonucuna göre Saray’ın karşısına yapılması öngörülen otopark ihalesini kim ya da kimler hangi şartlarla, kazanmıştır?

2- 22.02.2021 tarihinde yapılan ihale sonucunda tarımsal alan olarak kiralanmak üzere ihaleye çıkarılan Ankapark’ın yanında bulunan alanın ihalesini kim ya da kimler, hangi şartlarla kazanmıştır? Atatürk Orman Çiftliği Arazisi üzerine Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün şartlı mirasına aykırı olarak yapılan ve dava konusu olan kaç yapı, tesis, yol ya da işlem bulunmaktadır? Bu yapılaşmalar hangi yıllarda yapılmıştır?

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya