Emlak Haberleri

AVM’ler için yeni düzenleme!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, alışveriş merkezleri (AVM) ve zincir marketlere ilişkin kuralları belirleyen yasa teklifi çalışmalarına hız verilmesini istedi. 

Sabah Gazetesi’nden Zübeyde Yalçın’ın haberine göre; devlet tarafından küçük esnafın korunması amacıyla harekete geçildi. Buna göre zincir market ve AVM’lere ilişkin önemli adımlar atılacak.

Bakanlık temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, ilgili milletvekilleri gelecek günlerde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın başkanlığında bir toplantı gerçekleştirecek. Konu bütün ayrıntılarıyla değerlendirilecek. Düzenlemenin daha sonra Meclis gündemine getirilmesi ve AK Parti grubunda incelenip yasalaştırılması öngörülüyor.

Hazırlanan ve toplantıda değerlendirilecek taslaktaki düzenlemelerin bazıları şu şekilde:

PAZAR GÜNÜ

Küçük esnafın ve çalışanların korunması kapsamında zincir marketler pazar günleri saat 11’den erken açılamayacak.

Pazar günleri zincir marketlerin hiç açılmaması da gündem detaylarından.

Haftanın bir günü AVM’lerin kapalı olmasının ise Kovid-19 salgını sürecinde yaşanan sorunlar sebebiyle bir süre ertelenebileceği belirtiliyor.

5 KİLOMETRE MESAFE

Yeni açılacak AVM’ler arasında 5 kilometre mesafenin bulunması gündemde yer alıyor.

Nüfusu 2 binden düşük olan yerlerde zincir market açılmasına izin verilmeyecek. Böylece köy bakkallarının kapanması engellenecek.

Nüfus kriterine göre zincir marketlerin açılmasına da sınırlandırılma getirilmesi değerlendiriliyor. Şöyle  ki, bir zincirin her 5 bin nüfusta bir market açabilme hakkı gibi. Böylece bazı alanlarda 100 metre ara ile aynı zincirin marketlerinin açılmasının engelleneceği belirtiliyor.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya