Emlak Haberleri

AVM’ler Mayıs’ta açılıyor!

Türkiye’de koronavirüs salgını sebebiyle kapalı olan alışveriş merkezleri 8 – 15 Mayıs arasında kademeli şekilde açılmak için hazırlıklar yapıyor.

 

Ülkemizde koronavirüs salgınıyla beraber mart ayının ikinci yarısından itibaren kapılarını kapatan alışveriş merkezleri (AVM) kontrollü olarak açılmak için hazırlıklara başladı.

Milliyet’ten Hanife Baş’ın haberine göre, alışveriş merkezleri 8 – 15 Mayıs 2020 tarihleri arasında kademeli olarak açılacak. Türkiye’deki 436 AVM’nin çoğu, içlerinde yer alan market ve eczaneler hariç 1 aydan uzun zamandır kapalı durumda.

Sıkı kontroller uygulanacak

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hüseyin Altaş, alışveriş merkezlerini 8 – 15 Mayıs arasında kontrollü olarak açmaya hazırlandıklarını dile getirerek, “İtalya, İspanya, Almanya gibi ülkeler kademeli olarak alışveriş merkezlerini açtı. Burada amaç gelir beklemek değil. Hayatın yavaş yavaş normale döndürülmesini sağlamak” diye konuştu.

Türkiye’de de sinema, gastronomi ve çocuk oyun alanlarını daha ileri tarihe bırakıp normal alanları açmayı planladıklarını dile getiren Altaş, şu şekilde  devam etti: “Ancak kurallar ve hijyen önlemleri çok sıkı olacak. Maske dağıtılacak, belli mesafeler konulacak. Belli aralıklarla müşteri alınacak. Bu konuda Bilim Kurulu, kamu ve perakendecilerle konuşuyoruz. Kamu tarafında kontrollü açılabileceğine yönelik görüşler var. Perakendecilerin de görüşlerine kulak vererek, ciddi kontrollerle ve şartlara uyularak kademeli olarak açmayı planlıyoruz.”

Önce küçük iller başlayacak

Altaş, şu anda 436 AVM’nin yüzde 80’inin kapalı olduğunu belirterek, “Diğerleri açık kalsa da perakendeciler mağaza açmadığı için fiili olarak kapalı. Açılma kararı önce küçük illerde denenebilir. Vakaların daha az olduğu yerlerde. Burada kamuyla en uygun şekilde hareket edeceğiz, Bilim Kurulu ve kamunun tavsiyelerine göre açılış yapmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Ciddi hijyen önlemi şart

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel de, öncelikle bu konuda Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun, sonrasında da Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın kararının beklendiğini dile getirerek, “Açılış koşullarının bize uygun olması gerekir. Hijyen ve sosyal mesafe konularında ciddi önlemler alınmalı. Küçük mağazalarda bir müşteri çıkmadan diğeri alınmamalı. Ayrıca AVM’ler açıldıktan sonra 3 ay markalardan kira alınmamasını talep ediyoruz. Ayrıca kontrat değil ciro kirasına dönülmesi gerekir. Markaların yaşaması için bu gerekiyor” şeklinde konuştu.

Yüzde 80’i normale dönme hazırlığında

Pek çok AVM yatırımcısı yeniden normale dönmek için bazı çalışmalar yapıyor. Bu süreçte alışveriş merkezlerinin yüzde 80’inin açılacağı belirtiliyor.

8 – 15 Mayıs 2020 tarihleri arasında açılmayı planlayan AVM’ler arasında Gülaylar Group, Multi, Ece Group AVM’leri olduğu belirtildi. Gülaylar Group bünyesinde City’s Nişantaşı, Meydan, Kozyatağı Carrefour AVM markaları bulunuyor. Multi bünyesinde Forum İstanbul, Marmara Forum, Forum  Ankara  Outlet, Forum Erzurum, Forum Trabzon, Forum Gaziantep, Forum Mersin gibi AVM’ler bulunuyor. Ece Group bünyesinde de Marmara Park, Aqua Florya, Axis İstanbul, ANKAMall, Espark, Park Afyon, TerraCity, Antalya Migros Alışveriş Merkezi gibi AVM’ler yer alıyor.

 

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya