Emlak Haberleri

AVM’lerin borç ve kira gelirlerinde son durum ne?

Türkiye’de faaliyet gösteren 443 AVM’nin yatırım değerinin 40 milyar dolara düştüğüne dikkat çeken AYD Başkanı Hüseyin Altaş, pek çok AVM’de kira gelirlerinin döviz borcunun faizine bile yetmediğinin altını çizdi.

Kovid-19 pandemisi sürecinde 11 milyar Türk Lirası’na yakın kira desteği dağlayan AVM’lerin yatırım değerleri eriyor. 443 AVM’nin yüzde 70’ini temsil eden Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği’nin (AYD) Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş, geride kalan süreçte önemli bir kısmı yabancı yatırımcılar tarafından hayata geçirilmiş AVM’lerin yatırım değerinin 150 milyar dolar olduğuna fakat son yaşanan gelişmelerle bu değerin önemli ölçüde erimesine neden olduğunu duyurdu.

Peki AVM’lerin yatırım değeri ne kadar oldu? AVM’lerin borç ve kira gelirlerinde son durum ne? İşte AVM’lerde son durum…

3 senedir AYD’nin başkanlık görevini üstlenen Prof. Dr. Hüseyin Altaş, “Salgın ile birlikte kira gelirimizde erime had safh aya ulaştı. Yıllık kira gelirimiz 26-27 milyar TL. Salgında bu gelirin 11 milyar TL’sinden markalara destek vermek adına feragat ettik. 7 yıl öncesi ile kıyaslandığında ise 100 dolar olan metrekare başına kira, 30 dolarlara kadar düştü” açıklamasında bulundu. Yüzde 70 gerileme olduğunun altını çizdi. “Geçmiş dönemde 150 milyar dolar olan AVM’lerin yatırım değeri 40 milyar dolara kadar düştü” şeklinde konuşan Altaş, borç yapılandırmasıyla ilgili konuştu.

BORÇ YAPILANDIRMASI YAPILMALI

Altaş, bu durumun en önemli nedeninin kurda yaşanan yükseliş ve düşen kira gelirleri olduğuna dikkat çekti. Diğer taraftan, sabit giderler ise artan kurla beraber gün geçtikçe yükseliyor. Hali hazırda AVM’lerin doğrudan 7 milyar dolar, dolaylı olarak da 11 milyar dolar borcu var. Dolaylı borç 2,5 seen önce 2020 yılının başında 15 milyar dolar civarında. Fakat kurdaki değerleme göz önünde bulundurulduğunda 2020 başında 15 milyar dolarlık borcun TL olarak karşılığı 111 milyar TL iken bugün 11 milyar dolara düşen borcun lira olarak karşılığı 182 milyar oldu.

Dünya’dan Yener Karadeniz2in haberine göre; dolar olarak borç yüzde 26 düşerken, TL olarak yüzde 60’tan fazla yükseldi.  Hüseyin Altaş, “Geçmiş dönemde futbol kulüpleri ve konut sektöründe bu tarz yapılandırmalar gerçekleştirildi. AVM’ler için de benzer bir uygulama hayata geçirilmeli” diye konuştu.

Tüm bu yaşananlara rağmen konuyla ilgili iyimser olduğuna dikkat çeken Altaş, salgının geride kaldığına ve hem adet hem de cirosal açıdan pandemi öncesine dönüldüğüne vurgu yaptı. “Bugünler iyi ve beklentimiz böyle de devam etmesi yönünde. En azından çalışıyor, üretiyoruz. Yeterli olmasa da gelir elde ediyoruz” ifadelerini kullanan Altaş, Türkiye’nin AVM anlamında doygunluğa ulaştığına da dikkat çekerek, “Artık fazla yatırım yapılmayan bir sektör. Yeni bölgeler oluşuyor, yeni bölgeler oluştukça da yeni yatırımlar hayata geçecektir ancak bundan sonraki dönemde AVM’lerin dönüşümü çok daha önemli olacak. Tesisler birer yaşam merkezi olmalı. Bu noktada da çalışmalarımız sürüyor” açıklamasında bulundu.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya