Emlak Haberleri

AVM’lerle kira müzakereleri başladı!

Sportive’in genel müdürü ve aynı zamanda Birleşmiş Markalar Derneği Yönetim Kurulu üyesi Zeynep Selgur, AVM’lerdeki sürece ilişkin bilgi verdi. Selgur, “AVM’lerle kira müzakereleri yapıyoruz. Bu durumun sürdürülebilirliği yok. Kiralarda köpük vardı” dedi.

Perakende son yılların en parlak sektörlerindendi. Alışveriş merkezi yatırımları sayesinde hızlı bir büyüme yaşadı. Cumhuriyet’ten Jale Özgentürk’ün haberine göre; iperakende sektörü, istihdam açısından da önemli bir rol üstlendi. Fakat salgında en fazla kabuk değişimi de perakende sektöründe yaşandı.

Eve kapanmalarla patlayan online satışlar, kapanan AVM’ler sebebiyle ciro yapamayan mağazalar istihdamı da etkiledi. Türkiye’nin alanında en büyük yerli yatırımlarından Sportive’in genel müdürü ve aynı zamanda Birleşmiş Markalar Derneği Yönetim Kurulu üyesi Zeynep Selgur, “Zaman ve mekân kavramı bitti. Perakendede artık 9/6 mesaisi bitiyor, part time ve freelance öne geçiyor” dedi. Selgur, yeni döneme ilişkin açıklamalarda bulundu.

İşte Selgur’un açıklamaları:

– Salgın, birçok alanda büyük bir değişimi başlattı. Ne yaptınız bu süreçte?

Salgının başında ilk olarak çalışanlarımızın sağlığını düşünerek mağazalarımızı kapattık. Home office düzenine geçtik. Bu durumda bazı koltukların, görevlerin mesai gerektirmediği ortaya çıktı. 2021’in ikinci yarısı yeni döneme başlayacağız, ağırlıklı olarak part- time ve freelance çalışma gündemde. Bu akım sektörde süratle gelişecek. Tam mesainin artık anlamı yok. Ofis açık olacak ama bu oran yüzde 25’i geçmeyecek.

– Satış kanallarında online mı öne geçecek? Mağazalar için ne düşünüyorsunuz?

Dijital satış ciromuzun yüzde 20’sini buldu. Geçen yıl sadece yüzde 8’di. Yenilenen düzen hem online hem mağaza yani çok kanallı olacak. Mağazalar bu süreçte büyük dönüşüm yaşayacak. Tüketici, deneyim yaşayacağı mağazalar isteyecek.

– Bir CEO olarak sizin hayatınıza nasıl yansıdı bu değişim? Nasıl yönetiyorsunuz bu süreci?

Bu süreçte hepimiz durduk ve gözlemledik. Dördüncü viteste yaşıyordum. Artık zaman ve mekân kavramımız kalmadı. İş seyahati diye bir kavram kalmadı. 9-6 diye bir dünya yok artık. Bu süreç bize de hızlı dönüşüm için imkân verdi. Hızlı kriz yönettik. Finansallarda yılı iyi kapattık. Türkiye’de iş dünyası krizi iyi bilir. Ama bu global, bambaşka bir krizdi, finansal olarak yönetmek bir master tezi gibi oldu.

– Çalışan sayınız değişti mi?

Merkezde 87, mağazalarda 247 çalışan vardı. Sahada 30 kişi kaldı. Üniversite öğrencileri vardı, ayrıldı gittiler, ters göç oldu. İstanbul’un nüfusu ilk defa azaldı. Kapanma, istihdam açısından çok üzücü. Yeni elemanlar alacaktık. Bakıyoruz.

– Mağaza sayınız azaldı mı? AVM’lerle sıkıntı sürüyor mu?

Pandemi öncesinde zaten bir yapılanma içindeydi tüm perakendeciler. Biz de 27 mağaza kalmıştık. Zaten kapatmıştık. AVM’lerle kira müzakereleri yapıyoruz. Bu durumun sürdürülebilirliği yok. Kiralarda köpük vardı. Bu süreci karşılıklı anlayışla geçiyoruz. Sonunda doğal seleksiyon olacak.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya