Emlak Haberleri

Avrupa’daki metropoller arasında en cazip kent İstanbul!

Nevita tarafından yapılan araştırmaya göre, İstanbul, konutta henüz istenilen değere ulaşılmamış olması sebebiyle yatırımcıları cezbetmeye devam ediyor.

Yabancıya gayrimenkul satış şirketi Nevita tarafından yapılan araştırmaya göre, mega kent İstanbul, ortalama konut metrekare fiyatı itibarıyla Avrupa’daki metropoller arasında en cazip kent olarak ön plana çıkıyor.

Yapılan araştırmaya göre, son senelerde yabancıların konut alımında en çok tercih ettiği kentlerin başında gelen İstanbul, henüz istenilen değere ulaşılmamış olması nedeniyle yatırımcıları cezbetmeyi sürdürüyor.

Türkiye’de yabancıya satılan konutların yarısı İstanbul’da yapılırken yabancılar 2019 yılında 20 bin 857, salgına rağmen geçen senenin ocak-kasım döneminde de toplamda 16 bin 867 adet konut aldı.

İstanbul, konutta Avrupa metropollerine göre en cazip şehir!

Ulusal ve uluslararası alanda yatırım cazibesiyle ön plana çıkan İstanbul, yabancıya konut satışında da küresel kentler arasında hızla ilerliyor. Bu ilerlemede, şehrin Avrupa metropollerine göre henüz istenilen değere ulaşmamış olması büyük öneme sahip.

İstanbul’da konut satışında ortalama metrekare fiyatı 462 avro şeklinde ölçüldü. Bu rakam, Paris’te 11 bin 613, Londra’da 10 bin 797, Münih’te 8 bin 442, Madrid’de 2 bin 630, Lizbon’da 3 bin 346, İtalya Bolzano’da 3 bin 41, Avusturya Innsbruck’ta ise 5 bin 992 avroya kadar çıkıyor.

Bu şehirlerde ülke ortalamasına göre fiyatların çok yüksek olması dikkati çekiyor. Paris’te ortalama metrekare fiyatları Fransa genelinin 4,3 katına kadar çıkarken, bu rakam Londra’da İngiltere’nin 3,3 katı, Münih’te Almanya’nın 3 katı, Innsbruck’ta Avusturya’nın 3,7 katı, Lizbon’da Portekiz’in 1,9 katı, Bolzano’da İtalya’nın 1,8 katı, Madrid’de İspanya’nın 1,6 katı şeklinde. İstanbul’da ise ortalama metrekare fiyatları Türkiye genelinin 1,5 kat üzerinde.

İstanbul, konutta Avrupa metropollerine göre en cazip şehir!

Türkiye, bu süreçte Avrupa ülkelerine parmak ısırttı

Nevita Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Akbal, araştırmaya ilişkin Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, yabancıya konut satışında güçlü performansını sürdüren Türkiye’nin, bu dönemdeki başarısıyla Avrupa ülkelerine parmak ısırttığını dile getirdi.

Salgının sebep olduğu zorlu koşullara rağmen Türk gayrimenkul sektörünün geçmiş yıllardaki satış rakamlarını korumayı başardığını dile getiren Akbal, “Ancak Avrupa pazarlarında yabancıya satışta yüzde 30’a varan düşüşler dikkat çekti. Türkiye’nin ve İstanbul’un öne çıkmasındaki ana etken yabancıların güveni.” diye konuştu.

Dünya metropollerindeki konut fiyatlarının yatırımcı ilgisiyle doğrudan bağlantılı olduğunu dile getiren Akbal, sözlerini şu şekilde devam etti:

“İlgili ülkelerin istatistik kurumlarından elde ettiğimiz verilere göre, Paris, Londra, Münih gibi Avrupa metropollerindeki konut metrekare fiyatları bulundukları ülkelerdeki ortalama fiyatların 3-4 katına kadar ulaşabiliyor. Örnek vermek gerekirse, Fransa’da ülke genelindeki ortalama fiyatlar 2 bin 685 avro seviyesindeyken, bu rakamlar başkent Paris’te 11 bin 600 avroya kadar çıkıyor. Benzer bir durumu Londra ve Münih’te de görüyoruz. Araştırmalara göre, Londra’da bu oran 3,3, Münih’te ise 3 kat olarak gerçekleşmiş durumda.”

 

Faruk Akbal, Endeksa’nın araştırmasına göre, İstanbul’da ortalama konut metrekare fiyatının 462 avro olarak ölçüldüğünü, bu rakamın Türkiye ortalamasının 1,5 katına denk geldiğini belirtti.

Yatırımcılar, prim yapma olasılığı yüksek İstanbul’a yöneldi

Faruk Akbal, araştırmada adı geçen ve yabancıya konut satışında öne çıkan Londra, Münih, Lizbon, Bolzano ve Madrid gibi kentlerin artık doygunluğa ulaştığını dile getirerek, “Yatırımcılar, yüksek getiri sağlayabilecekleri yeni merkezlere odaklanıyor. Bu yaklaşımla son 3-4 yıldır İstanbul’a farklı coğrafyalardan yatırımcıların ilgi gösterdiğini görüyoruz.” diye konuştu.

Bu ilgiyi sadece gerçekleşen satışlarla ölçmenin doğru olmadığını belirten Akbal, “7-8 yıl önce İstanbul’un yerini bilmeyen yatırımcılar, bugün İstanbul ve çevresindeki gayrimenkullerle ciddi biçimde ilgileniyor. Salgın sonrasında bu ilginin çok daha yukarı seviyelere çıkmasını bekliyoruz.” dedi.

Faruk Akbal, geçen yıl ocak-kasım döneminde yabancıya 36 bin 385 adet konut satıldığını, önceki yıla göre düşüş olsa da 2018’e kıyasla yüzde 4 artış yaşandığını, salgına rağmen gösterilen performansın net bir başarı olduğunu belirtti.

Türkiye’den en çok konutu Irak ve İranlıların aldığını hatırlatan Akbal, pazarın daha da çeşitlenmesinin emlak değerini gerçeğe yaklaştıracağını belirtti.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya