Emlak Haberleri

BAE şeyhinin Londra’daki 5.5 milyar sterlinlik emlak imparatorluğu!

Birleşik Arap Emirlikleri lideri Şeyh Halife bin Zayid Al Nahyan’ın Londra’daki 170 adetlik emlak imparatorluğunun değerinin 5,5 milyar sterlin olduğu belirlendi. Belgelerde, şeyhin toplamda 1000 kiracıdan yıllık 160 milyon sterlin kira geliri kazandığı ortaya çıktı.

Petrol zengini Arap şeyhlerinin dudak uçuklatan servetine ilişkin yeni bilgiler öğrenildi. Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı ve Abu Dabi Emiri Şeyh Halife bin Zayid Al Nahyan’ın 2015 yılı itibarıyla Londra’nın en lüks semtlerinde toplamda yaklaşık 5,5 milyar sterlinlik (7,2 milyar dolar, 56,3 milyar TL) 170 mülkü olduğu öğrenildi. Sözcü’de yer alan habere göre; belgelerde, şeyhin toplamda 1000 kiracıdan yıllık 160 milyon sterlin kira geliri kazandığı ortaya çıktı.

MÜLKLERİNİN HARİTASI ÇIKARILDI

İngiliz The Guardian gazetesi, sızdırılan belgeleri, mahkeme kayıtlarını ve kamu kayıtlarını inceleyerek şeyhin İngiltere’deki mülklerinin haritasını oluşturdu.

Haberde, şeyhin Londra’nın en büyük emlak sahiplerinden biri olduğu, hatta İngiltere’nin en büyük toprak sahiplerinden Westminster Dükü Hugh Richard Louis Grosvenor’u bile geçtiğine dikkat çekildi.

PARAVAN ŞİRKETLER ÜZERİNDEN GİZLİCE ALINDI

Şeyhin ticari işlerine yakın bir kaynak, Emir’in Londra’daki mülklerinin on yıllar içinde gizlice yapılmış anlaşmalarla edinildiğini belirtti.

Şeyhe ait lüks binalarda bir dairenin fiyatının 20 milyon sterlini (206 milyon TL) bulduğu ifade edildi.

Belgeler ve kayıtlar, şeyhin “vergi cenneti” olarak bilinen Man Adası, Virgin Adaları ve Seyşeller gibi küçük ülkelerde kurulmuş paravan şirketler üzerinden ve Londra’nın ünlü hukuk bürolarının desteğiyle söz konusu mülkleri satın aldığını ortaya çıkardı.

PANAMA BELGELERİ’NDEKİ RAKAMIN 5 KATI

2016’da The Guardian, Panama Belgeleri’ni kaynak alarak şeyhin Londra’daki mülklerinin 1,2 milyar sterlin olduğunu yazmıştı fakat yeni sızan belgeler, gerçek rakamın o dönem ortaya çıkanının beş katı olduğunu belirtiyor.

Örneğin, mahkeme kayıtlarına göre, sadece 2005’te şeyh, beş farklı mülke toplamda 1 milyar sterlin harcama yapmış.

Halife’nin ofisi, gazetenin konuya ilgili sorularını cevaplamadı.

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya