Emlak Haberleri

Bakanlık fahiş fiyat yapan ev sahibini takibe aldı!

0.89 ve 0.99 faizli konut kredisinin ardından yeni düzenlemelere de start verildi. Ev sahiplerine sıkı takip başladı. İşte ayrıntılar…

Gelir İdaresi Başkanlığı koordinasyonunda 81 ilde vergi dairesi başkanları da emlak odaları ile işbirliğinde bulunarak fahiş fiyatlara karşı incelemelere start verdi. Ucuz kredi paketi duyurulmadan önceki  bireysel olanlar da dâhil tüm satış fiyatları tek tek belirlendi.

Tüzel kişiler de dâhil fiyatları yükseltenler algoritmayla ortaya çıkarıldı. Paketin ardından aykırı işlem gerçekleştirenler belirlendi. İlk etapta bireysel de dâhil 65 bin usulsüz işlem olduğu tespit edildi.

Ev-dükkan alım satımı, tapu harcı ödemeleri, düşük bedel göstermekten kaynaklı vergi kaybı, düşük ekspertiz ilk sırada olacak şekilde tapu işlemleri mercek altına alındı. İşte ayrıntılar…

KİRA GELİRLERİNE İNCELEME

Hazine ve Maliye Bakanlığı, vatandaşlara ister nakit ister krediyle olsun aldıkları gayrimenkulleri gerçek tutarından beyan etmeleri konusuna ilişkin uyarı yaparken, satın aldıkları müteahhit, emlakçı veya inşaat şirketinden fatura alması çağrsında bulundu.

Hatalı, eksik yapılan tapu alım satım değerlerinde hem alıcıya hem de satıcıya gösterilmeyen aradaki fark kadar harç tutarı, gecikme cezasıyla beraber alınıyor. Aynı zamanda alıcı ve satıcıya ayrı ayrı harcın yüzde 25’i oranında vergi cezası da uygulanıyor.

İNCELEMELER YOĞUNLAŞTI

Bakanlık, gayrimenkul satışlarında beyan edilen değerleri tapu harcı açısından mercek altına aldı. Alım satım tutarının düşük beyan edilip edilmediği inceleniyor ve tespit ediliyor. Gelir İdaresi Başkanlığı 2019-2020’deki satışları incelerken harç matrahının doğru beyan edilip edilmediğiyle ilgili kapsamlı bir çalışma sürdürüyor.

Banka kredi bilgilerinden gerçekleştirilen analizlerde kredi tutarı ile beyan edilen harç matrahı arasında fark olan 7 bin civarında mükellef izahata davet edildi.

İLAN SİTELERİNE BİLGİ ZORUNLULUĞU GELİYOR

Kredi destek paketinin duyurulmasından sonra internetteki ilanlardaki fahiş yükselişlerin ardından yeni bir uygulama için de düğmeye basıldı. Bu çerçevede, internet ilan sitelerine bilgi verme zorunluluğu geliyor. Bakanlık internet sitelerinden bilgi alınmasıyla ilgili detayları tebliğ ile açıklayacak. Bu düzenlemeyle menkul ve gayrimenkullerin satışı ya da kiralanması içinsitelerde verilen ilanlarla ilgili kapsamlı bilgi alınabilecek.

MALİYE’DEN 8 BAŞLIKTA UYARI

Sabah’tan Hazal Ateş’in haberine göre; Tapu işlemlerinin gayrimenkullerin gerçek değeri üzerinden gerçekleştirilmesini teşvik etmek amacıyla başlatılan kampanya çerçevesinde Maliye’den vatandaşlara 8 başlıklı bir uyarı geldi. İşte Maliye’den yapılan o uyarı…

1. Tapu harçları, emlak vergi değerinden az olmamak üzere gayrimenkulün gerçek değeri üzerinden ödenmelidir.

2. Nakit veya banka kredisiyle alım-satım yapsanız da tapu işlemlerinde gerçek bedeli beyan etmeniz gerekiyor.

3. Eksik ödenen tapu harçları Maliye tarafından alıcı-satıcıdan cezalı olarak tahsil ediliyor. Risk almayın, gerçek alım bedellerini beyan edin. Daha az vergi ödemek için ev faturasının düşük rakamdan kesilmesine izin vermeyin.

4. Müteahhitlerden inşaat şirketlerinden ve işleminize aracılık eden komisyonculardan ödediğiniz bedel karşılığında fatura alın.

5. Tapu müdürlüklerinde yetkisiz kişiler aracılığıyla yapılan işlemler nedeniyle mağduriyet yaşanabiliyor, kayıtsız aracılık hizmetleri vergi kaybına neden oluyor.

6. Fatura vermeyen emlakçı, aracıları en yakın vergi dairesine, ya da Vergi İletişim Merkezi’ne bildirin.

7. Alım satım işlemlerini başka şehirde otursanız da en yakın tapu müdürlüğünden yapabilirsiniz.

8. E-devlet üzerinden cep telefon numaranızı sisteme kaydederek, taşınmazınızla ilgili olarak bilginiz dâhilinde olan ya da olmayan herhangi bir işlem talebi olduğunda haberdar olabilirsiniz.

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya