Emlak Haberleri

Balıkesir’e 5 bin yeni konut müjdesi!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın daveti üzerine Balıkesir’e geldi. Kurum, Balıkesirlilere kentsel dönüşüm müjdesi verdi…

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın daveti üzerine Balıkesir’e geldi.

Para Dergisi’nde yer alan habere göre; Büyükşehir Belediyesi’nin projelerini inceleyen ve İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nda katılan Bakan Kurum, Balıkesir’e 2021 yılında 195 milyon TL’lik yatırım müjdesi verdi.

 

5 bin 100 riskli yapı yıkıldı

İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nın ardından açıklamalar yapan Bakan Kurumü kentsel ve deprem dönüşümünün en öncelikli gündemleri olduğunu belirterek, “Bu kapsamda Balıkesir’de 2 bin 609 binada 5 bin 683 bağımsız birimde riskli yapı tespiti yaptık ve bu bağımsız bölümlerden de 5 bin 100’ünün yıkımını gerçekleştirdik” dedi.

2023’e kadar 15 bin yeni konut

Yeni yatırımları da şehre kazandırmayı sürdürdüklerini anlatan Kurum, “Balıkesir’imiz için önemli olduğunu düşündüğümüz kentsel dönüşüm projelerini başlatacağımızı bugün ilan etmek isterim.  TOKİ  kanalıyla bugüne kadar 7 bin 400 konutun yapımını bitirip vatandaşlarımıza teslim ettik. Balıkesir’de 2023 yılına kadar 15 bin konutun yapımını tamamlayıp vatandaşlarımıza güvenli yuvalarını teslim edeceğiz” dedi.

 

Şehir merkezine dönüşüm müjdesi

Şehir merkezinde birçok kamu binasını da kapsayan önemli bir dönüşüm projesi gerçekleştirmek için karar aldıklarını açıklayan Bakan Kurum, dönüşümle beraber şehre önemli bir meydan kazandıracaklarını belirtti.

Akıncılar Mahallesi’nde vatandaşların rızası alınarak 50 bin metrekarelik bir alanı dönüştüreceklerini dile getiren Kurum, ayrıca 200 bin metrekareyi bulan toplam proje alanınında yer alan tarihi yapıların rstore edilerek kültürel varlıklar olarak kullanılacağını, bisiklet yolları ve ticari alanların da projeye dahil olduğunu söyledi.

1.5 milyon metrekarelik 7 millet bahçesi

Şehirde yapımı devam eden millet bahçeleri hakkında da bilgiler veren Bakan Kurum, “Balıkesir’imizde 1.5 milyon metrekare büyüklüğünde 7 tane millet bahçesi yapıyoruz. Bugün o millet bahçelerinden bir tanesi olan Çamlık bölgesindeki, Bakanlığımız, Büyükşehir Belediyesi ve İller Bankası ortaklığındaki proje tamamlanmış durumda. Şehrin merkezinde herkesin ulaşabileceği kadınıyla, yaşlısıyla, genciyle çocuğuyla vakit geçirebileceği bir alan olarak tamamlandı” açıklamasında bulundu.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya