Emlak Haberleri

Barınma sorunu yaşayan milyonlarca öğrenci için müjde!

Türkiye’de uzaktan öğretim ve açık öğretimde okuyan kişiler de dahil olmak üzere üniversite öğrencisi sayısı 8 milyon 240 bin 997 olarak belirlendi. Örgün eğitim de ise 3 milyon 800 binden aşkın öğrenci bulunuyor. Son zamanlarda barınma sorunu yaşayan bu milyonlarca öğrenci için çözüm yolda…

Üniversite öğrencilerinin barınma sorununun araştırılarak alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla araştırma önergesi verildi.

Türkiye’de uzaktan öğretim ve açık öğretimde okuyan kişiler de dahil olmak üzere üniversite öğrencisi sayısı 8 milyon 240 bin 997 olarak belirlendi. Örgün eğitim de ise 3 milyon 800 binden aşkın öğrenci bulunuyor.

Son zamanlarda öğrenciler, artan kira fiyatları sebebiyle ev bulamamaya ve barınma sorunuya karşılaşmaya başladı.

Yüksek kira fiyatları son zamanlarda konut kiralamak isteyen öğrencileri de mağdur etti. Konut kiralayamayan öğrenciler, yurtlara yöneliyor. Ancak yurt kapasiteleri de öğrenci sayılarına yeterli seviyede değil.

Ülke genelinde konut kiralarındaki yükseliş oranı yüzde 26 şeklinde belirlendi. Fakat bu oran bölgesel bazda bakıldığında yüzde 100’lere kadar yükselebiliyor.

Önerge verildi

Bu kapsamda İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan ve 22 Milletvekili tarafından üniversite öğrencilerinin barınma sorununun araştırılarak alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Meclis araştırması açılmasına ilişkin önerge verildi.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya