Emlak Haberleri

BDDK: Kredi ile döviz alınıyor!

Belirli bir tutardan fazla nakit dövizi olan şirketlerin yeni TL krediye erişimini engelleyen BDDK kararından nasıl etkilendi? Bankalar kredi kullandırmaya devam edecek mi? İşte detaylar…

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), belirli bir orandan fazla döviz nakdi olan bağımsız denetime tabi şirketlerin bankalardan TL kredi almasını engelleyen bir karar aldı. 24 Haziran Cuma günü yayımlanan kurul kararına göre 15 milyon TL karşılığında, yani yaklaşık 900 bin dolar yabancı para nakit varlığı bulunan şirketler, yıllık satış gelirlerinin ya da aktiflerinin yüzde 10’undan fazla yabancı para nakit varlığı tuttuğu durumda TL cinsinden nakdi ticari kredi kullanamayacak.

Belirli bir tutardan fazla nakit dövizi olan şirketlerin yeni TL krediye erişimini engelleyen BDDK kararının ardından, bazı bankalar kredi kullanımını durdurdu. Londra merkezli Reuters’a konuşan bankacılık kaynakları, sürecin netleşmesinin beklendiğini kaydetti.

BANKALAR SÜRECİN NETLEŞMESİNİ BEKLENİYOR

Reuters’ın görüş aldığı üç bankacılık kaynağı, kredi kullandırmaya devam etmek için bankaların sürecin netleşmesini ve detayları takip ettiğini belirterek, bazı bankaların bu yüzden yeni kredi kullandırmayı şimdilik durdurduğunu söyledi. Bir bankacılık kaynağı, kararda bağımsız denetime tabi olma koşulunun ön koşul olduğunu ve eğer şirket bağımsız denetime tabi değilse, bu karardan etkilenmeyeceğini söyledi. Böyle olan çok sayıda şirketin de olduğu açıklamada, bağımsız denetime tabi olma şartının da sıkılaştırıldığı durumda kapsam değiştirileceği söylendi.

BDDK: KREDİ İLE DÖVİZ ALINIYOR

Dünya gazetesinin aktardığına göre ayrıca BDDK tarafından dün yapılan basın açıklamasında, bu kararın bazı şirketlerin TL kredi kullanıp döviz almasını engellemek için uygulamaya konulduğu vurgulanarak, “Bazı şirketlerin döviz pozisyon fazlası bulunmasına rağmen, TL kredi kullanarak döviz alımı gerçekleştirdikleri görülmüştür. Yani üretime, yatırıma, istihdama gitmesi gereken uygun koşullu TL ticari kredi kaynakları döviz alımı amacıyla kullanılmaya devam etmektedir” ifadeleri yer aldı.

TL DEĞER KAYBETMEYE DEVAM EDİYOR

Türkiye’de 2018 yılından itibaren TL’nin negatif reel getirisi başta olmak üzere birçok sebepten dolayı bireylerin ve şirketlerin tasarrufları dövize kaydı. Merkez Bankası’nın (TCMB) geçen yıl enflasyonda başlayan yükselişe rağmen politika faizini düşürmesi, ayrıca yüzde 70’i aşan enflasyona rağmen politika faizini yıl başından bu yana yüzde 14 seviyesinde koruması birçok yatırımcının TL’den uzaklaşmasına neden oldu.

TL geçen yıl yüzde 44 oranında, bu yıl ise yüzde 20’nin üzerinde değer kaybetti.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya