Emlak Haberleri

Beklenen deprem geliyor mu?

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, dün Gemlik Körfezi’nde yaşanan depremle ilgili tüyler ürperten bir açıklama yaptı. 

Dün Gemlik Körfezi’nde 4.1 şiddetinde deprem yaşandı. Depremle ilgili olarak Prof. Dr. Naci Görür, Twitter üzerinden tüyler ürperten açıklamalarda bulundu. Sözcü Gazetesi’nde yer alan habere göre; Naci Görür, konuyla ilgili açıklamasında şunları kaydetti:

– Dün Kapaklı/Armutlu-Yalova’da, Gemlik Körfezi’nde 4,1’lik deprem oldu. Bu deprem Gemlik Fayına bağlı olmalı.

“MARMARA’NIN GÜNEY KESİMLERİ DE CİDDİ STRES BİRİKTİRİYOR”

– Gemlik Fayı KAF’ın güney kolunun bir parçası. Biz Marmara Depremini kuzey kolda bekliyoruz. Ancak Marmaranın güney kesimleri de ciddi bir şekilde stres biriktiriyor.

Prof. Dr. Naci Görür geçtiğimiz günlerde de bir açıklamasında, “O çalışma bana ait değil. 1999 depreminden sonra ABD’li araştırmacı Parsons ve arkadaşları bir yayın yaptı. 2000 yılında da Nature’da yayınlanan bu çalışmada bütün jeolojik verileri, sismolojik verileri ve tarihi deprem verilerini kullandı. Sonucunda bir periyot hesapladı. O periyoda göre de Marmara Bölgesi’nde 1999’dan itibaren her an olmak kaydıyla 30 yıl içerisinde büyük deprem olma olasılığı yüzde 62 artı/eksi 15 yıl, yani on beş sene ileri gidebilir geri gelebilir deniyor. Dolayısıyla 30 sene içerisinde bu kadar tehlikeli bir durum var. Şu ana kadar 21 sene geçti. Bu demektir ki 30 sene periyodunun sonlarına doğru geliyoruz. Bu anlamda zaman geçtikçe Marmara Bölgesi’nde biraz daha risk artmış oluyor. Bu çok bilinen bir savdır. Bizim de Marmara’da yaptığımız bütün çalışmalarda elde ettiğimiz verilerde aşağı yukarı bu beklentiyi karşılar niteliktedir. Ben bazen bu nedenle uzatmaları oynuyoruz diyorum” diye konuşmuştu.

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya