Emlak Haberleri

Belediyeye ait otel yıkıldı iddiası!

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, kentte belediyeye ait otelin yıkılarak arazinin imara açıldığını öne sürdü.

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Ordu’da belediyeye ait arazinin imar planlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Odatv’de yer alan habere göre Adıgüzel, Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin açık ihale ile gerçekleştirmesi gereken 25 ihaleyi yalnızca olağanüstü hallerde başvurulması gereken 21/B maddesiyle aynı kişiye ait şirketlere verdiğini öne sürdü.

Eski Başkan Enver Yılmaz, döneminde belediyeye ait Belde Otel’in yıkılıp arazinin imara açıldığını söyleyen Adıgüzel 194 milyon TL zarar edildiğini söyleyerek şu açıklamalarda bulundu:

“Otel, yıkılmadan 50 milyon liraya satılabilirdi. Ama satılıp önceki dönem AKP’li belediye tarafından arazi imara açıldı. Buraya bir şirket yüksek binalar yaptı. Bu belediye de o binaları 1-2 kat kalacak şekilde yıktı. Şirket ve oradan daire alan vatandaşlara belediyenin ödeyeceği rakam 104 milyon lira. Buranın yeşil alan olacağını söylenmişti. Ancak projede kafe, aquaopark gibi yerler olduğu için tekrar imara açılmış. Bu projenin de bedeli 40 milyon lira. Yani yap boz yaparak belediye, toplamda 194 milyon lirayı zarar etmiştir”

İhaleden 3 ay önce kuruldu

Belde evleri projesinin de 21/B pazarlık usulüyle yapıldığına vurgu yapan Adıgüzel şu ifadelere yer verdi:

“Projeyi ORKENT İnşaat hazırlıyor. Bu şirket, 2020 Aralık ayında kurulmuş. Kuruluşundan 3 ay sonra Mart 2020’de yine 21/B pazarlık usulüyle belediyeden 173 bin lira verip, bu Belde evlerinin yerine yapılacak olan projeyi projelendiriyor”

Şirket adresinin belediye olduğunu öne süren Adıgüzel “İhaleyi alan firma belediye binasında oturuyor. Bu kadar yüzsüzlük olur mu?” dedi. Adıgüzel, ORKENT isimdeki  şirketin Ordu Büyükşehir Belediyesinin Kentsel Dönüşüm Danışmanı Mimar Nihat Şen’in olduğunu dile getirdi.

Parçalar haline aynı gruba satıldı

Belediyenin göreve geldiği andan itibaren 25 ihale yaptığını söyleyen Adıgüzel bu ihalelerin hepsinin aynı gruba gittiğini söyleyerek şu açıklamalarda bulundu:

“Parçalara bölünerek hepsi aynı gruba aynı adama verilmiş. Araştırma yaptım. Belde evlerinde ki 40 milyon liralık proje 5 milyon liraya, Altınordu’da 12 milyon liralık peyzaj çalışması ise 4 milyon liraya yapılabiliyor. Arada ki fark başkanın altındaki rant çetesi arasında pay ediliyor”

Defalarca İBB’den ihale almış

Söz konusu firmaların ÖZKA, AKM ve KİSKA olduğunu söyleyen Adıgüzel, Bu firmalar 2012’den 2017’ye kadar İBB’den defalarca ihale almış. Her ihaleye ortak giren, aslında aynı kişinin firmaları” dedi.

Diğer yandan eski Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz konuyla ilgili iddialar hakkında konuşmadı.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya