Emlak Haberleri

Berlin’de 240 bin konut için kamulaştırma oylaması yapılacak!

Almanya’da 26 Eylül günü genel seçimler esnasında Berlin’de yaklaşık 240 bin konutun kamulaştırılması ve sosyal konutların kalıcı olmasını planlayan halk oylaması da gerçekleştirilecek. 

Almanya’da 26 Eylül günü genel seçimler esnasında Berlin’de yaklaşık 240 bin konutun kamulaştırılması ve sosyal konutların kalıcı olmasını planlayan halk oylaması da gerçekleştirilecek.

BirGün’de yer alan habere göre; halk oylamasından önce Berlin’de çeşitli etkinlikler gerçekleştiriliyor. Bu etkinlikler çerçevesinde 11 Eylül Cumartesi günü geniş katılımlı bir yürüyüş yapılması amaçlanıyor.

Halk oylaması sonucunun bütün Almanya’da konut sorunu konusunda etkili olması ve örnek oluşturması kapsamında oldukça önemli. Almanya’nın muhtelif yerlerinde faaliyet gösteren inisiyatifler ile sendikalardan konuşmacıların da bulunacağı etkinliğe başka şehirlerden  de yoğun bir katılım olacağı öngörülüyor.

‘HERKES İÇİN KONUT’ TALEBİ

Çok sayıda kuruluş tarafından “Herkes için konut. Yüksek kiralara ve semtlerimizden kovulmaya hep birlikte karşı çıkalım” başlığıyla yapılan ortak çağrıda şu ifadeler kullanıldı:

“İster Frankfurt, Dresden, Münih, isterse de Leipzig, Hamburg ya da Köln olsun, kiralar her yerde yükselmeye devam ediyor. Küçük şehirlerde de durum büyük şehirlerden farklı değil. Her yerde insanlar astronomik kiralarla, zorla tahliyelerle karşı karşıyalar ya da oturacak ev bulamıyorlar. Kirası uygun olan evlerin sayısı azaldıkça sokakta yaşamak zorunda kalan insanların sayısı da artıyor. Fahiş kiraların olağan hale gelmesi düşük gelirlileri, yalnız başına çocuk yetiştiren ebeveynleri, mültecileri, ırkçılık ve ayrımcılık mağdurlarını, emeklileri, engelli insanları ve genç aileleri yani nicelerimizi çok daha ağır bir şekilde etkiliyor.

Ve durum gittikçe ağırlaşıyor: Korona salgınından dolayı insanlar işlerini kaybetti ve kısa süreli çalışmak zorunda kaldı. Ücretler mütemadiyen yerinde saydığı ve gelir kayıpları yaşandığı halde kiralar bunlara hiç aldırılmaksızın artmaya devam ediyor. Sayısız insan giderek gelirlerinin büyük bölümünü aşırı yüksek kiralara ayırmak zorunda kaldıkları için ellerinde yaşamlarını sürdürmek için pek bir şey kalmıyor. Bizim talebimiz: Ücretler artsın, kiralar düşsün.”

‘BARINMA BİR İNSAN HAKKI’

Astronomik kiraların doğanın kanunu olmadığına dikkat çekilen açıklamaa şunları kaydedildi:

“Astronomik kiralar rantı her insanın sahip olduğu uygun ve ödenebilir barınma hakkının üzerinde tutan yanlış konut politikasının sonucudur. Politikayı rant belirliyor: Konutlar borsalarda spekülasyon malzemesi yapılıyor. Vonovia ve Deutsche Wohnen adlı konut şirketlerinin birleşmesiyle şu anda Avrupa’nın en büyük gayrı menkul tekeli oluşuyor. Ancak biz şunu biliyoruz: Barınma bir insan hakkıdır, ticari bir meta değildir.

Bizler birçok şehirde mağduruz ve öfkeliyiz. Aynı zamanda bizler var olan koşulları birlikte değiştirebileceğimizden eminiz! İnsanlar yıllardır yükselen kiralara, semtlerinden kovulmaya ve zorla tahliyelere karşı bir araya gelerek örgütleniyor.

11 Eylül 2021 tarihinde kiracı inisiyatifleri ve dernekleri, kentsel siyasi gruplar, sendikalar ve konfederasyonlar sokağa çıkıyorlar. Hedefleri ve talepleri ülke çapındaki çoğunlukla dayanışma göstererek Federal Hükümet’in gelecekteki kira ve barınma politikasında radikal bir dönüşüm yaratmak.

Konularımız çeşitli ancak talebimiz bir: Herkes için konut! Yüksek kiralara ve semtlerimizden kovulmaya hep birlikte karşı çıkalım.”

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya