Emlak Haberleri

Beykoz’da Milli Emlak arazilerine tapu imkanı

3194 Sayılı İmar Kanunu’na eklenen geçici 16. Madde kapsamında Beykoz’da hazine ve belediye arazileri üzerinde konutu olanlar tapularını alabilecek.

AK Parti Hükümeti, 3194 Sayılı İmar Yasası’na, 11 Mayıs 2018 tarihinde eklediği geçici madde ile hazine ve belediye arazileri üzerinde konutu olup, imar barışından yararlanmak için müracaat eden vatandaşlara tapu sahibi olma imkanı sunmuştu.

İmar Kanunu’nun  geçici 16. Maddesi’nde, “Yapı Kayıt Belgesi alınan yapıların, Hazineye ait taşınmazlar üzerine inşa edilmiş olması halinde, bu taşınmazlar Bakanlığa tahsis edilir. Yapı Kayıt Belgesi sahipleri ile bunların kanuni veya akdi haleflerinin 31 Aralık 2019 tarihine kadar yapacakları satın alma talepleri üzerine taşınmazlar Bakanlıkça rayiç bedel üzerinden doğrudan satılır.” deniliyor.

Beykoz’da hazine arazileri üzerinde konutu olan bir çok vatandaş bulunuyor. Yasa gereği bu imkandan ancak, hazine ve belediye arazileri üzerinde konutu olup, İmar Barışı’na müracaatta bulunanlar yaralanabiliyor.

Hazine (Milli Emlak) parsellerinde konutu olup imar barışından yararlanan konut sahiplerinin 31 Aralık 2019 günü mesai bitimine kadar, Beşiktaş Balmumcu’da bulunan Çevre ve Şehircilik İstanbul İl Müdürlüğü’ne dilekçe vermeleri gerekiyor.

Konutu ilçe veya Büyükşehir Belediyesi parsellerinde bulunanlar için süre kısıtlaması bulunmazken, bu satışların 2020 yılı içinde Bakanlıkça yayınlanacak yönetmelik sonrası ilgili belediyeye verilecek dilekçe ile gerçekleşeceği ifade edildi.

Haber Merkezi

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya