Emlak Haberleri

Bill Gates’e komşu olabilirsiniz diyerek yurt dışında pazarlama hareketi başlamış!

Microsoft’un kurucusu Bill Gates’in Trakya’da 22 bin dönüm arazi aldığı iddia edilmişti. Fırsatçıların özellikle gurbetçilere 8 bin euro’ya parsel sattığı öğrenildi…

Dünyanın en zengin insanlarından olan Microsoft’un kurucu ismi Bill Gates’in Trakya’da toprak aldığıyla ilgili iddialar, sosyal medyada ve birçok haber sitesinde yayınlandı. Hürriyet’te yer alan habere göre; bu iddiaları fırsata dönüştürmek isteyen bazı kişilerin özellikle gurbetçilerin yoğun olarak yaşadığı Avrupa’da, Trakya’dan parsel satmaya başladığı ortaya çıktı. Emlakçılar ve uzmanlar, arsa spekülatörlerine karşı halka uyarılarda bulundu.

Edirneli şehir planlamacısı Namık Kemal Döleneken, şu açıklamalarda bulundu: “Trakya’da çok uzun yıllardan beri birçok yatırımcı yer alıyor, bu yeni bir şey değil. Bunların içinde yerli de var yabancı da var. Ancak hiçbir küresel yatırımcı, bir yerde yatırım yapacağı zaman ortaya çıkmaz. Hatta bu gelişmenin kolay kolay ortaya çıkmasını istemez. Böyle bir konu ortaya çıkıyorsa, gerçek olsa da olmasa da bir nedeni olabilir, daha önce burada yatırım yapmış olanlar yerlerini değerlendirmek, fiyatlarını artırmak için bu tür haberlere, sansasyona ihtiyaç duyarlar, bunu ortaya çıkarmak için yapılan söylentidir bence. Böylece burada, özellikle pandemi nedeniyle durağanlaşan emlak piyasasını canlandırmak için bir haberdir, diye düşünüyorum. Çok insan yatırım yaptı. Hızla bunları değerlendirmek istiyorlar. Pandemiden dolayı da değerlendirme olanakları yok. Bunun tek yolu, böyle sansasyonel haberlerle piyasayı canlandırıp yüksek fiyata satabilmek.”

 

“Bill Gates’e komşu olabilirsiniz diyerek yurt dışında pazarlama hareketi başlamış” diye konuşan Döleneken, “Satanlar Türkiye’den, satmaya çalıştıkları da oradaki Türk, gurbetçi vatandaşları. Yurt dışından bir arkadaşım yazdı. Burada da bölgeyle ilgili pazarlama yaptıklarını belirtti. Bill Gates 600 bin dönüm yer aldı, siz de alın diye mesaj gönderildiğini söyledi. Tapuları da göndererek gelin siz de Bill Gates’e komşu olun, diye yurt dışında pazarlama hareketi başlamış” şeklinde konuştu.

PARSEL BAŞINA 8 BİN EURO

Özellikle ülke dışından gelen vatandaşlara parseli 8 bin euro’dan arsa satıldığını söyleyen Döleneken, “Bizim ülkemizde de hemen esnek koşullara uyan bir pazar mekanizması olduğu için, madem Bill Gates’in adı çıktı, haber yapıldı denilerek hemen Avrupa’da pazarlaması başlamış. Bazıları satılmış bile sanırım. Satanlar Türkiye’den, satmaya çalıştıkları da oradaki Türk, gurbetçi vatandaşları anladığım kadarıyla. 8 bin euro’ya parsel satıyoruz diye, paralarını alıyorlar” ifadelerini kullandı.

Bill Gates gibi yatırımın piri olan isimlerin, yatırım yapacağı zaman kendisinin ya da şirketinin hemen ortaya çıkmayacağının altını çizen Döleneken, “Bu gelişmenin kolay kolay ortaya çıkmasını istemez. Böyle bir konu ortaya çıkıyorsa, gerçek olsa da olmasa da bir nedeni olabilir, daha önce burada yatırım yapmış olanlar yerlerini değerlendirmek, fiyatlarını artırmak için bu tür haberlere, sansasyona ihtiyaç duyarlar, bunu ortaya çıkartmak için yapılan bir söylentidir bence. Böylece burada, özellikle pandemi nedeniyle durağanlaşan emlak piyasasını canlandırmak için bir haberdir, diye düşünüyorum” açıklamasında bulundu.

Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şube Başkanı Aytaç Feda ise belirtilen iddianın doğruluğuyla ilgili bir bilgileri olmadığından bahsederek, vatandaşların bu iddialara inanmaması gerektiğini kaydetti. Feda, “Toprağımızın değerini bilelim. Dış yatırımcıya toprağımızı, elimizden geldiğince satmamaya çalışalım. Bedava gidiyor şu anda arsalar. Burada yapılacak bir yatırım 10 yıl sonra Avrupa pazarından yeniden Türkiye’ye pazarlanacak. Bunları insanımızın bilinçlenerek görmesi, bu yatırımları kendileri yapması gerekiyor” şeklinde konuştu.

FIRSATÇILIK YAPIYORLAR

Tekirdağ’da 32 yıl boyunca emlakçılık işiyle uğraşan Hasan Alçam ise vatandaşların bu iddialara inanmaması gerektiğinden bahsetti. Alçam, “Vatandaşımızı böyle şeylere inanmasınlar. Özellikle gurbetçi kardeşlerimizi bu şekilde kandırıp fırsatçı emlakçılar da bu durumdan faydalanmaya çalışıyorlar. Burada büyük firmaları kullanıyorlar. Böyle şeylere inanmasınlar. İnsanları böyle kandırıyorlar. Diyorlar ki, buradan yol geçiyor, burayı Amerika veya Arap firması aldı deyip satış yapıyorlar. Milletimiz de temiz kalbiyle inanıyor bunlara” açıklamasında bulundu.

URLA’DA BRAD PITT VE ANGELINE JOLI EV ALDIĞI İDDİA EDİLMİŞTİ

​İzmir Urla’da Hollywood’un en ünlü isimlerinden Brad Pitt ve Angelina Jolie çifti ile dünyanın konuştuğu ünlü futbolcu Cristiano Ronaldo’nun da villa satın aldığı söylenmişti. Pitt ile Angeline Jolie’nin İtalyan bir emlak şirketi tarafından 2,6 milyon dolara 4 katlı, 7 yatak odası, 2 oturma odası, özel havuz ve spor salonunun olduğu, 2 bin 500 metrekarelik, süper lüks malikane almasından sonra yıldız futbolcu Cristiano Ronaldo’nun da aynı yerden ev aldığı söylenmişti. Pitt ile Jolie ve Ronaldo’nun müstakil bir villa yayılmasından sonra bölgede bulunan arazi fiyatları yükselmiş ve bu dönem içerisinde 400 bin TL olan bir arazinin fiyatı, 750 bin TL olmuştu.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya