Emlak Haberleri

Bina sakinleri arasında anlaşmazlık nasıl giderilir?

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü köşesinde müteahhite verilerek tekrar inşa edilecek olan binalar için yaşanabilecek anlaşmazlıkları kaleme aldı. İşte Tamer Heper’in o yazısı…

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper’e bir okuyucusu, oturduğu yerde binaların müteahhite verilerek tekrar inşa edileceğini, kendisinin karşı çıktığını aktardı. Okuyucu, yapılacak kat malikleri toplantısında diğer kat maliklerinden bazılarının husumetine karşı alabileceği önlemleri de sordu.

Tamer Heper, bugünkü köşesinde müteahhite verilerek tekrar inşa edilecek olan binalar için yaşanabilecek anlaşmazlıkları kaleme aldı.

Peki müteahhite verilerek yeniden inşa edilecek binalar için kat malikleri arasında ne gibi anlaşmazlıklar yaşanabilir? İşte Tamer Heper’in konuyla ilgili açıklamaları ve okuyucusunun sorusuna verdiği yanıt…

“Bunların hepsine yanıt vermek isterim ama bunlar için birkaç sayfa yazmam lazım. Bu nedenle özetleyeyim” diyerek yazısına başlayan Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper, “Toplantıda bir saldırı ihtimali varsa bence önce toplantıyı düzenleyecek yöneticiye ihtarname göndererek bu konuda bir önlem alması istenebilir” dedi ve bu konuya ilişkin belirtiler belgelenebiliyorsa toplantıya katılmama, ardından toplantının iptalini dava etme hakkı olduğunu belirtti.

“Böyle bir davada sadece yasalara uymadığı görüşünün hakim olduğu maddelerin iptalini talep de mümkündür” açıklamasında bulunan Tamer Heper, eğer alınan kararların uygulanması telafisiz zarar yaratacaksa mahkemeden tedbir de istenebileceğine dikkat çekti.

Aynı binada komşuluk ilişkisi içindeki kişilerin bu derece ihtilafa düşmelerinin hiç istenmeyen bir durum olduğunun altını çizen Heper, binaların müteahhide verilmesi konusuyla ilgili de değerlendirmelerde bulundu.

*** 

“Binanın müteahhide verilmesi konusunda tüm maliklerin muvafakati aranır. Bu konuda öncelikle araştırma yapılması isteniliyorsa buna dair bir heyet oluşturulabilir” ifadelerini kullanan Tamer Heper, heyetin yalnızca araştırma yapacağına, nihai kararın yine kat malikleri tarafından alınacağına vurgu yaptı.

Heper, Dolayısıyla araştırma yapacak heyetin tamamının kat maliki olması gerekmeyebilir. Çünkü bu heyet karar merci değil, rapor hazırlama heyetidir” dedi ve bunların riskli yapı raporu alınmamış binalar için geçerli olduğunu belirtti. Heper, “Riskli yapı zaten belli sürelerde yıkımı gereken yapıdır. Kat malikleri yıkımı gerçekleştirmezse belediye kendi imkanları ile yıkımı gerçekleştirir” değerlendirmesinde bulunarak yazısını sonlandırdı.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya