Emlak Haberleri

Binalardaki ortak alanlar nasıl kullanılmalı?

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü köşesinde binaların ortak alanlarında yapılan değişiklikleri kaleme aldı. İşte Tamer Heper’in o yazısı…

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü köşesinde binaların ortak alanlarında yapılacak değişiklikler için kat maliklerinin onayının gerekip gerekmediğini, onay alınmadan yapılan değişiklikler için neler yapılabileceğini kaleme aldı.

Peki binaların ortak alanlarında yapılacak değişiklikler için kat maliklerinin onayı gerekli mi? İşte Tamer Heper’e gelen o soru ve Heper’in konuyla ilgili açıklaması…

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper’e bir okuyucusu, binalarının ortak alanından doğalgaz borusu geçirmek amacıyla imar affına başvuru yapıldığını ve boru hattı çalışmalarına başlandığını aktardı. Belediyeye şikayette bulunduğunu belirten okuyucu, yapı kayıt belgesinin alınmış olması sebebiyle bir yaptırım olmadığını dile getirdi. Okuyucu, bu duruma karşı ne yapabileceğini sordu.

***

“İmar affı denilen hadise, herkesin istediği gibi imara aykırı işlem yapıp bununla başkalarını mağdur etme serbestisi değildir” diye konuşan Tamer Heper, affın yasaya aykırı inşaatı şimdiden affet, sonrasında ben gerekeni yaparım anlamına gelmediğine de dikkat çekti. Doğalgaz geçirme girişiminin riskli bir işlem olduğunun altını çizen Tamer Heper, bunun bir proje kapsamında yapılmasının gerekli olduğunu aktardı.

Bunun yapılabilmesi için gayrimenkuldeki bütün kat maliklerinin izninin gerektiğini belirten Heper, “Dolayısıyla yapılan boru döşeme işleminin yasal olduğu iddia olunamaz. Üstelik yapı kayıt belgesi, 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış yapılar için verilir” açıklamasında bulundu.

Heper, müdahalenin engellenmesi talepli bir dava açılmasının sonuca ulaştıracağını vurguladı.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya