Emlak Haberleri

Binaların Yıkılması Hakkında Yönetmelik ile ilgili merak edilen tüm ayrıntılar…

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hazırlanan Binaların Yıkılması Hakkında Yönetmelik, 1 Temmuz 2022’de yürürlüğe giriyor. Yönetmelikle beraber, binaların kontrollü ve güvenli yıkımının ardından atıkların çevre ve insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde yönetiminin sağlanma

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, binaların yıkılması hakkında hazırlanan yönetmeliğin 1 Temmuz 2022’de yürürlüğe alınacağını açıkladı.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada 13 Ekim 2021 tarihli ve 31627 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan ve sektörün yeni kurallara adaptasyonu için geçiş sürecinin öngörülerek hazırlandığı yönetmelikle; binaların kontrollü, güvenli yıkımı ve yıkımın ardındana tıkların çevre ve insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde yönetilmesini planlandığı ifade edildi.

İşte Binaların Yıkılması Hakkında Yönetmelik ile ilgili merak edilen tüm ayrıntılar…

Binaların Yıkılması Hakkında Yönetmelik ile beraber, afetler sonrası acil yıkımlar, İmar Kanunu çerçevesinde idarelerce yapılacak yıkımlar ve tescilli yapıların yıkımları hariç olacak şekilde yapı ruhsatına tabi olan tüm binalar ve istinat duvarlarının yıkımlarının Y1, Y2 ve Y3 olarak mesleki ve teknik yeterliliklere göre sınıflandırıldıran ve Bakanlıktan yetki belge numarası alan yıkım müteahhitlerince yapılması zorunlu olacak.

Posta’da yer alan habere göre; Bakanlık tarafından düzenlenen Yıkım Müteahhitliği Yeterlik Sistemine dâhil olmak isteyen gerçek ve tüzel kişilerin başvurularının Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlükleri’nden gerçekleştirileceği hatırlatıldı. Açıklamada, yıkım işlemlerinin yıkım müteahhiti ve şantiye şefi sorumluluğunda, fenni mesul gözetiminde sürdürüleceğine dikkat çekildi.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada, yıkım işlemlerine start verilmeden önce izlenecek adımlarla ilgili de bilgiler verildi. O açıklamada yıkımdan öncesi ile ilgili şu bilgiler aktarıldı:

“Yıkıma başlanmadan önce belediyelerden yıkım ruhsatı alınacak. Yıkım ruhsatı İçişleri Bakanlığı’nın Mekansal Adres Kayıt Sistemi üzerinden düzenlenebilecek. Yıkım işleminin öncesinde, esnasında ve sonrasında yapılacakları açıklayan ve yıkımın bir nevi projesi olan yıkım planı farklı meslek disiplinlerinin de katkısıyla inşaat mühendisi müellif koordinasyonunda hazırlanacak. Yıkım planında yapı çevresinde etkilenebilecek yapıların ve Trafik güvenliğinin hangi tedbirlerle sağlanacağı ve hangi yıkım tekniğinin kullanılacağı belirtilecek. Müteahhit, yıkım faaliyetlerine başlamadan önce güvenlik ve çevre koruma tedbirlerini alacak. Kontrollü patlatmalı yıkımlarda İdare 7 gün öncesinden başlamak üzere halkı bilgilendirerek, gerekli duyuru ve uyarıları yapacak, kolluk ve acil yardım ekiplerinin mahalde bulunmasını sağlayacak. Yıkım işleri seçici yıkım yöntemiyle yapılacak. Yeniden kullanılabilecek veya geri dönüşüme tabi malzemeler ayrılarak geri kazanımı sağlanacak. Tehlikeli veya geri kazanımı mümkün olmayan atıklar ise ilgili mevzuatı çerçevesinde bertaraf edilecek. Yıkım işlerinin ruhsat aldıktan sonra 3 ay içerisinde tamamlanması gerekecek.”

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya