Ekonomi

Bitcoin 45 bin doların altına gerileyerek yüzde 10 değer kaybetti!

Dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoin bir günde yüzde 10 değer kaybı yaşayarak 45 bin doların altına geriledi. 

Bitcoin, bugün son 24 saatte yüzde 10 değer kaybederek 43 bin dolara kadar düştü. Sputniknews’te yer alan habere göre; hafta sonu 47 bin dolar seviyelerinde işlem gören ve sabah saatlerinde 45 din doların altına inen Bitcoin, an itibariyle 43 bin 500 seviyelerine gelirken düşüşte Çinli emlak devi Evergrande’nin borç krizinin etkisi olduğu ifade edildi.

Kripto paraların Evergrande ile bağlantısı var mı?

Yaklaşık 70 milyar dolar piyasa değeriyle en büyük sabit coin olan Tether’in elinde çok sayıda Evergrande tahvili olduğu yönündeki söylentiler emlak şirketinin piyasaya olan borçlarını ödeyemeyeceği iddiaları sonrasında kripto para piyasalarını etkiledi.

ABD dolarına endeksli olan ve yatırımcılar tarafından güvenli liman olarak kabul edilen Tether, iddiaları yalanlasa da karşılık kaygıları kripto para piyasasındaki satışları durdurmasına yetmedi. Bitcoin’le beraber Ethereum gibi pek çok kripto para da sert düşüş başladı.Ethereum yüzde 10 değer kaybederek 3 bin dolara düştü.

İngiltere merkezli dijital varlık komisyoncusu GlobalBlock’ta satış temsilcisi olan Jonas Luethy, Bloomberg’e yaptığı değerlendirmede, “Bazıları ani düşüşü Çin’de halihazırda devam eden ve geleneksel pazarlarda kargaşaya neden olan Evergrande durumuna bağladı” dedi. Luethy, bazı analistlerin 41 bin dolara doğru bir geri çekiliş öngördüğünü belirtti.

El Salvador yine dipten alım yaptı

Bu sırada, dünyanın kripto parayı resmi değişim aracı olarak onaylayan ilk ülkesi olan El Salvador’un Devlet Başkanı Nayib Bukele de ülkenin rezervine 150 Bitcoin daha eklendiğini dile getirdi. Dipten satın alma yaptıklarını söyleyen Bukele, El Salvador’un toplamda güncel olarak 32 milyon dolara denk gelen 700 Bitcoin’i olduğunu belirtti.

El Salvador’un Bitcoin’e geçmesi Eylül ayı başında piyasaları canlandırsa da bazı teknik sorunların yaşanmasının sonrasında Bitcoin’in ve diğer kripto paraların değeri tekrar azaldı. Ülkede aynı zamanda Bukele’ye ve Bitcoin’in yasal para birimi olmasına karşı kitlesel protestolar da sürüyor.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya