Emlak Haberleri

Bulut İnşaat’ın sahibine 316 yıl 3 ay hapis cezası!

Konut mağdurlarıyla sık sık gündeme gelen Esenyurt’ta inşaata başlanmadan ve yasal prosedürleri tamamlamadan maket üzerinden daire satışı yaptıkları gerekçesiyle “nitelikli dolandırıcılık” suçundan 6 sanığın yargılandığı davada mahkeme, şirket sahibi sanık Temel Bulut’a 316 yıl 3 ay hapis ve bir milyon 275 bin TL adli para cezası verdi.

Bakırköy 5. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Temel Bulut, Ses ve Görüntü Sistemi (SEGBİS) aracılğıyla bağlandı. Yapılan duruşmada tarafların avukatları da hazır bulundu.

Duruşmada söz alan sanık Temel Bulut, 4 senedir tutuklu olduğunu kaydederek “Tutuklu olmamdan dolayı mallarıma sahip çıkamıyorum. Yüksek miktarda maddi kaybım vardır, bir yıl önce serbest kalmış olsaydım, şu an mağdur olanların mağduriyetini gidermiş olacaktım. Şu anda bölgede imar affı çıkmıştır. İmar affından dolayı 2 yıl önce herkes tapusunu aldı. Ben cezaevinde olduğum için alamadım. Müştekilerin tapularını da veremedim. Beraatimi talep ediyorum.” diye konuştu.

Dolandırıcılık yapmadığını dile getiren Bulut, “Ben ticaret yaptım, yaptığım tamamen ticarettir. 100 lira harcadıysam, 10 liralık satış yapmışım. İnşaatlara çok daha fazlasını harcadım. Çok mağdurum, ben mağdur olduğum için müştekiler de mağdurdur.” şeklinde konuştu.

Sanık Temel Bulut’a eylemin sübutu halinde hakkında 130 kez TCK.158/1-h maddesinin uygulanması ihtimaline binaen CMK.226 maddesi uyarınca ek savunma hakkı verildi. CMK.147 maddesindeki hakları yeniden hatırlatıldı.

Dosyayı karara bağlayan mahkeme, tutuksuz sanıklar Özkan Oral Bulut, Volkan Vural Bulut, Mine Turğut, Ecem Bulut ve Alper Fatih Bulut’un “nitelikli dolandırıcılık” suçundan beraatine karar verdi.

Sanık şirket sahibi Temel Bulut’un 130 müştekiye karşı “tacir veya şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı” suçundan toplam 316 yıl 3 ay hapisle cezalandırılmasını kararlaştıran mahkeme heyeti, Bulut’a ayrıca bir milyon 275 bin lira da adli para cezası verilmesine hükmetti.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya