Genel

Büyük İstanbul depreminde hasar görecek bina sayısı kaç olacak?

Uzmanlar İstanbul’da 2030’a kadar 7 ve üzerinde bir deprem yaşanma ihtimalinin yüzde 64 olduğuna dikkat çekiyor. Peki İstanbul için korkutan deprem senaryosunda neler yer alıyor? Büyük İstanbul depreminde kaç binanın hasar göreceği tahmin ediliyor? İşte ayrıntılar…

Her sene 1–7 Mart tarihlerinde toplumda deprem bilincinin oluşturulması amacıyla “Deprem Haftası” kapsamında bir dizi etkinlik gerçekleştiriliyor. Deprem denilince de 17 Ağustos 1999 yılında meydana gelen Gölcük depreminden sonra 30 senede olacağı öngörülen büyük İstanbul depremi gündeme geliyor.

Uzmanlar İstanbul’da 2030’a kadar 7 ve üzerinde bir deprem yaşanma ihtimalinin yüzde 64 olduğuna dikkat çekiyor.

Peki İstanbul için korkutan deprem senaryosunda neler yer alıyor? Büyük İstanbul depreminde kaç binanın hasar göreceği tahmin ediliyor? İşte ayrıntılar…

İBB HIZLI TARAMA ÇALIŞMASI BAŞLATTI

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre; İstanbul’da resmi kayıtlara göre 1 milyon 166 bin bina mevcut. “İstanbul Olası Deprem Kayıp Tahminlerinin Güncellenmesi Projesi”nden elde edilen sonuçlar kapsamında; İstanbul’da olabilecek 7.5 şiddetindeki bir deprem senaryosunda yaklaşık 48 bin binanın ağır ya da çok ağır, 146 bin binanın ise orta hasar göreceği öngörüldü.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) bu çerçevede İstanbul’un risk haritasını çıkarmak ve depremde ağır hasar görme ihtimali olan yapıları belirlemek için hızlı tarama yöntemleriyle bina tespit çalışmalarına start verdi.

HASAR ALACAK BİNA SAYISI ARTTI

Çalışmaya ilişkin açıklamalarda bulunan İBB Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanı Özlem Tut, 7.5 şiddetindeki bir deprem senaryosuna göre; tahmini olarak gerçekleştirdikleri analizin sonuçlarına ilişkin bilgi vererek, “91 bin 81 binanın ağır veya çok ağır hasar; 167 bin 116 binanın orta hasar alacağı bilgisine ulaştık. Ağır veya çok ağır hasar alacağı tahmin edilen bina sayısının önceki çalışmalarda tahmin edilen sayıya oranla 1.8 kat; orta hasar alacağı tahmin edilen bina sayısının ise 3.3 kat arttığı gördük” açıklamasında bulundu.

YARIYA YAKINI YÜKSEK VE ORTAK RİSK GRUBUNDA

Tut, bu çalışmada olası bir depremde İstanbul’da can kaybı yaşatabilecek binaları belirlemek amacıyla öncelikle 2000’den önce yapılan binaları masaya yatırdıklarına dikkat çekti.

Hızlı tarama yöntemleriyle bina incelemesi projesinden ortaya çıkan 33 ilçeye ilişkin sonuçları aktaran Tut, “Yıl sonu itibari ile 90 bin 644 bina ziyaret edildi. 25 bin 955 bina hızlı tarama yöntemiyle incelendi. Bu binaların yarıya yakınının yüksek risk ve orta risk grubunda yer aldığı ortaya kondu” şeklinde konuştu.

BİNA TESPİTİ İÇİN İNTERNETTEN BAŞVURU

Vatandaşlar tarafından bireysel başvuruda bulunulması amacıyla “binatespiti.ibb.istanbul” internet sitesinin yayına açıldığına dikkat çeken Tut, “Bu internet sayfası aracılığı ile binaların deprem güvenlik sınıfının incelenebilmesi için talepte bulunabilecek ve sonuçlar öğrenilebilecek” diye konuştu.

NELER YAPILDI?

Tut, İBB tarafından bugüne kadar şehrindepreme hazırlanması amacıyla gerçekleştirdiği çalışmalarla ilgili de şunları söyledi:

-Şubat 2022 itibari ile toplam 36 ilçede ilçe belediyelerinin kendi özel durumlarını da çözecek şekilde plan notlarını hazırlandı.

-14 ilçede yeni kentsel dönüşüm projelendirme çalışması başlatıldı. 5 ilçede uygulamaya yönelik projelendirme çalışmaları devam etmekte.

-Eyüpsultan ilçesindeki 24,5 hektarlık alanda yürüttüğümüz projenin ilk etap konutlarının ruhsatı alındı, bu yıl içerisinde inşaatı başlayacak.

-AFAD tarafından gelen talep üzerine toplanma ve barınma alanlarının çoklu afet risk analizleri yapılarak revize edildi. 5 bin 599 acil toplanma alanı, 130 çadır alanları, 28 hayvan barınağı,  36 adet kültür ve mali değer tahliye alanı, 197 adet transfer alanı belirlendi.

-Kentsel Dönüşüm Masasının etkileşim kurduğu toplam kişi sayısı 181 bin 382’ye ulaştı.

-Deprem Tırı, 2022 sonbaharında hizmet vermeye başlayacak.

-39 ilçe için mahalle bazında deprem risk raporlarını, heyelan envanteri hazırlandı.

-17 ilçe için mahalle bazında tsunami risk analizi ve eylem planı raporlarını hazırlandı. Tahliye yollarına 900 adet yönlendirici tsunami tabelası montajı işlemleri 2022 sonu itibarı ile tamamlanacak.

-Beşiktaş Karanfilköy’de 20 hektarlık alanda mikrobölgeleme çalışması tamamlandı. Beylikdüzü, Büyükçekmece, Çatalca, Esenyurt, Küçükçekmece, Beşiktaş, Şişli, Sarıyer’de toplam  257 kilometrekarelik alan için mikrobölgeleme projesi başlatıldı.

-BÜ Kandilli Rasathanesi DAE Deprem Mühendisliği  Jeodezi ve Jeofizik Bölümleri ile yapılan protokol kapsamında 20 ve daha fazla katlı yüksek yapılar, kültürel miras ve sanayi envanterinin deprem riskleri 2023 sonuna kadar ayrı ayrı çalışılmış olacak.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya