Emlak Haberleri

Büyük kentlerde fiyatlarda normalleşme!

Kira fiyatları, ev fiyatları aldı başını gitti. Yüksek fiyatlar nedeniyle kiracılar 3-4 ay sonra kiralarını ödeyemez duruma geliyor, birikimi olanlar konut alamıyor, satıcılar zorlanıyor. Ama artık bu artışta sona yaklaşıldı. İşte düşüşün başladığı o iller!

Türkiye genelinde 2021 Eylül ayından itibaren hızlı yükselişe geçen, satıcıyı da alıcıyı da zor durumda bırakan, ev sahibi olmayı hayal hale getiren gayrimenkul fiyat artışlarında düşüş beklentisi başladı.

Oldukça kısa sürede zirveleri gören konut fiyatlarında artış hızı yavaşlıyor. Fiyat artışının yavaşladığı illerin başında ise özellikle konut satışında ilk sıralarda yer alan İstanbul ve Antalya geliyor.

Bu iller başta olmak üzere birçok kentte hem satılık hem de kiralık konut fiyatlarında düşüş başladı.

Dünya gazetesinden Leyla İlhan’ın haberine göre, ağustos ayı itibariyle Türkiye genelinde konut satış ve kira fiyatlarında artış hızı yavaşladı. Türkiye genelinde nisan ayında kira ortalaması yüzde 18,2’lik aylık yükselişle zirveye ulaşmıştı.

En çok konut talebinin yaşandığı İstanbul’un bazı ilçelerinde ve Anadolu’da 7 kentte ise kiralarda yüzde 4 ile 13 arasında düşüş yaşandığı görüldü. O iller ve ilçeler ise şöyle;

FİYATLARDA DÜŞÜŞ YAŞANAN İL VE İLÇELER

İstanbul’un yanı sıra ağustos ayında konut fiyatlarında düşüş yaşanan kentlerden biri de Antalya oldu. Antalya’da kiralarda yüzde 7, Burdur’da yüzde 4, Çorum’da yüzde 8, İzmir’de yüzde 4, Mardin’de yüzde 8, Sinop’ta yüzde 13, Yalova’da ise yüzde 7 civarında düştü.

İstanbul’da ise haziran ve temmuzda artışlar sürerken ağustos ayıyla birlikte düşüş başladı.

Beşiktaş’ta kiralarda ortalama düşüş oranı yüzde 10’u bulurken Bahçelievler, Ataşehir, Çekmeköy de düşüş yaşanan ilçeler arasında. Bu ilçelerde düşüşün, hem yüksek ortalama fiyatlardan dolayı doygunluğun oluşması hem de talebin bölgeler arasında kayması ve bazı bölgelerde azalması sonucu yaşandığı düşünülüyor.

Peki bu durum diğer illere nasıl yansıyacak?

BÜYÜK KENTLERDE NORMALLEŞME BEKLENTİSİ VAR

Zingat.com Satış Direktörü Eser Karaismailoğlu, Türkiye genelindeki fiyatlarda en yüksek düşüşün yüzde 13 ile Sinop’ta gerçekleştiğine dikkat çekerek Eylül başlarına kadar düşüş beklemeye devam ettiklerini kaydetti.

Karaismailoğlu, özellikle, yüksek bedellerle konutlarını kiralayan ev sahiplerinin düzenli kira alamadığına, kira ödemelerinde sürekli aksamalar yaşandığına dikkat çekerek “Kiracıların ödeme düzenleri üç veya dördüncü aydan itibaren bozuluyor. Bu örnekler her geçen gün artıyor. Örneğin, ağustos başından bu yana İstanbul Kadıköy’de yüzde 10 düzeyinde, İzmir Karşıyaka’da yüzde 5 seviyesinde, Ankara’nın Yenimahalle ve Etimesgut ilçelerinde yüzde 6 düşüş gözlemliyoruz. Fiyatların özellikle büyük illerimizde biraz daha normalleşeceğini öngörebiliriz” diye konuştu.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya