Emlak Haberleri

Çalışan emekli emlak vergisinden muaf mı?

Sözcü Gazetesi köşe yazarı Sezgin Özcan’a bir okuyucusu emlak vergisi muafiyetine ilişkin soru yöneltti. Peki çalışan emekli emlak vergisinden muaf mı? Çalışan emekliler emlak vergisi öder mi? Emlak vergisi muafiyet şartları neler? İşte emlak vergisi muafiyetine ilişkin merak edilen tüm detaylar.

Sözcü Gazetesi köşe yazarı Sezgin Özcan, bugünkü köşesinde emlak vergisi muafiyetini kaleme aldı. Sezgin Özcan, bir okuyucusunun kendisine yönelttiği emlak muafiyetine ilişkin soruyu yanıtladı.

Sezgin Özcan’a bir okuyucusu, SGK’dan emekli olduktan sonra yeniden çalışmaya başlayan fakat emekli maaşı alanların, brüt alanı 200 metrekareyi geçmeyen tek konutları bulunması halinde emlak vergisi muafiyetinden yararlanıp yararlanamadığını sordu.

Peki çalışan emekli emlak vergisinden muaf mı? Çalışan emekliler emlak vergisi öder mi? Emlak vergisi muafiyet şartları neler? İşte emlak vergisi muafiyeti ve Sözcü Gazetesi köşe yazarı Sezgin Özcan’ın okuyucusuna verdiği o yanıt…

Sözcü Gazetesi köşe yazarı Sezgin Özcan, okuyucusunun sorusuna verdiği yanıta, emekliler ile dul ve yetimlerin sahip oldukları Türkiye’deki brüt alanı 200 metrekareyi geçmeyen tek konutları için muafiyet şartlarını açıklayarak başladı.

Emekliler ile dul ve yetimlerin sahip oldukları Türkiye’deki brüt alanı 200 metrekareyi geçmeyen tek konutları için emlak vergisi muafiyetinden faydalanabilmeleri için, gelirlerinin sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları emekli, dul, yetim, ölüm ve maluliyet aylıklarından ibaret olmas gerektiğini belirtti.

Sezgin Özcan, elde ettikleri ve yıllık tutarı toplamı indirimden faydalanılan yıldan bir önceki senede geçerli olan  Gelir Vergisi tarifesinin ikinci gelir diliminde bulunan tutarı aşmayan her çeşit menkul sermaye iradı gelirlerinin (mevduat faizi, repo, bono ve tahvil faizi, temettü ve kâr payı vb) sıfır oranlı Emlak Vergisi uygulamasından faydalanılmasına engel olmadığını belirtti.

Sözcü Gazetesi köşe yazarı Sezgin Özcan, bu kapsamda, emekli olanlar ancak ücretli şekilde çalışan ve eücret geliri elden edenlerin brüt alanı 200 metrekareyi geçmeyen tek konutları için sıfır oranlı emlak vergisinden faydalanamadıklarına dikkat çekti.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya