Emlak Haberleri

Çatı onarımına ilişkin sorunlar oylama ile çözülür mü?

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü köşesinde, binaların çatı katında yapılacak değişiklikleri kaleme aldı. Peki çatı onarımları için apartmanlarda nasıl oylama yapılır? Çatı onarımına ilişkin sorunlar oylama ile çözülür mü? İşte Tamer Heper’in okuyucusunun sorusuna verdiği o yanıt…

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü köşesinde, binaların çatı katında yapılacak değişiklikleri kaleme aldı. Tamer Heper’e bir okuyucusu, 24 daireli bir apartmanda oturduğunu, çatı katında oturanların çatı akıntısından şikayetçi olduğunu ve çatının tamamen yenilenmesini istediklerini belirtti. Binanın 12 senelik olduğuna ve onarımla halledilebileceğine dikkat çeken okuyucu, çatı meselesinin kaç oyla sonuçlanabileceğini sordu.

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper, okuyucusunun sorusuna verdiği yanıtta çatı akıntısının basit bir onarımla mı giderilebileceği yoksa çatının üst kat maliklerinin istediği gibi toptan yenilenmesiyle mi halledileceğinin teknik bir konu olduğuna dikkat çekti.

Peki çatı onarımları için apartmanlarda nasıl oylama yapılır? Çatı onarımına ilişkin sorunlar oylama ile çözülür mü? İşte Tamer Heper’in okuyucusunun sorusuna verdiği o yanıt…

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper, okuycusunun sorusuna verdiği yanıtta bu çatı meselesinin kat maliklerinin karşılıklı çekişmesiyle halledilecek bir husus olmadığına, konunun bir bilene danışılması gerektiğine dikkat çekti.

Tamer Heper, bu durumda en uygun davranışın Sulh Hukuk Mahkemesi’ne bir dilekçe verilip, çatının durumunun bir bilirkişi tarafından incelenmesini istemek olduğunu belirtti. “Mahkeme bir mühendis bilirkişi tayin edecek ve heyet halinde sizin evin çatısına gelip bakacaklar” ifadelerini kullanan Heper, ardından bilirkişinin raporunu vereceğine ve çatının hasarının ne olduğuna, nasıl giderilmesi gerektiğine ilişkin bilgilerin verileceğine dikkat çekti. Heper, bu şekilde didişmelerin sona ereceğini aktardı.

“Belki bilirkişi basit onarımla halledilecek bir hasarı belirleyecek ve giderme yolunu aktaracak. Bu durumda işaret ettiği yerin onarımını gerçekleştireceksiniz, belki de üst kat maliklerinin dediği gibi çatının toptan elden geçirilmesi gerekecek” açıklamasında bulunan Tamer Heper, bu defa da bunun yaptırılması gerekeceğini dile getirdi.

“Bu tespit bir davadır, değişik iş dosyası dediğimiz bir takip şekli ile yapılır” diyen Heper, yıllarca süren bir dava olmadığına, dava açıldıkların 3-5 gün sonrası için keşif kararı verileceğine, raporunda bilirkişinin meşguliyet durumuna bağlı olarak en geç bir ay içinde geleceğine dikkat çekti.

Bu tespitin bir de özel durumu olduğunun altını çizen Heper, “Şayet bilirkişi onarımın acil yapılması gerektiği, aksi halde hasar doğacağı tespitinde bulunursa kat malikleri kurul kararı olmadan bile bu onarım yapılır” ifadelerini kullandı ve bu iş için 1.200 ile 1.500 lira arasında bir masraf olabileceğini, bu şekilde binadaki tartışmanın sona ereceğini belirtti.

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya