Emlak Haberleri

Çinli emlak şirketi Fantasia Holdings tahvil borcunu ödeyemedi!

Çin’in emlak şirketlerindeki nakit krizi yayılıyor. Haftalardır problemlerle karşılaşan Evergrande’nin ardından Fantasia Holdings de tahvil borcunun ödemesini yapamadı.

Çinli inşaat ve gayrimenkul şirketi Evergrande’nin ardından aynı sektörde faaliyette bulunan Fantasia Holdings de 206 milyon dolarlık borcunun ödemesini zamanında gerçekleştiremedi. Dünya Gazetesi’nde yer alan habere göre; şirketin uluslararası piyasalarda işlem gören dolar cinsi tahvilleri dün meydana gelen satışlarda piyasa değerinin neredeyse yarısını kaybetti.

Refinitiv verilerine göre, şirketin 2022 Temmuz ve 2022 Ekim vadeli dolar cinsi tahvillerinin her biri yaklaşık 16 ile 19.5 cent arasında değer kaybetti.

Şirket dün akşam gerçekleştirdiği açıklamada ödemeyi gerçekleştirememesinin grubun finansal durumuna yapacağı muhtemel etkisini değerlendireceğini dile getirdi.

Fantasia, 20 Eylül tarihinde yeterli işletme sermayesine sahip olduğuna ve likidite problemi yaşamadığına dikkat çekmişti.

Çin basınında dün yer verilen habere göre, Çinli sıkıntılı durumda olan dev gayrimenkul geliştirme şirketi Evergrande ise gayrimenkul yönetim biriminin hisselerinin yarısını Hopson Development’a 5 milyar dolardan fazla bedelle satışını yapacak.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya