Emlak Haberleri

Daha fazla sosyal konut üretilmeli!

Gayrimenkuldeki sert bir şekilde yükselişin ardından hükümet harekete geçti. Ücret artışlarına karşı çalışma başlatılmasına da sektörden de destek geldi. İşte detaylar…

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı olan Risk Analiz Genel Müdürlüğü, gayrimenkul sektöründe kayıt dışılığı engellemek için harekete geçti. Bununla beraber gayrimenkul sektöründe fiyat artışına neden olan etkenler tek tek araştırılıyor. Bu sebep ile suni fiyat artışı gerçekleştirerek arz talep dengesini bozmuş olması, enflasyona neden vererek piyasayı olumsuz şekilde etkileyen, konut satışında elde ettiği geliri doğru şekilde beyan etmeyen şahıslar ve firmalar tespit ediliyor. Enflasyonist ortama neden olan ve vergisel yükümlülüklerini yerine getirmeyen gerçek ve tüzel şahıslar hakkında gerekli işlem başlatılması ile ilgili kurumlara bilgiler veriliyor. Gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren ve ülke çapında ise ilan veren emlakçılara doğru yürütülen risk analizi ile yapılan tespitler sonucu saha denetimlerine de başlandı.

VERGİ GELİRLERİ ARTAR

Gayrimenkul sektörü ile ilgili başlatılan denetime sektörden tam destek sağlandı. Yeni Şafak’ın haberine göre; Gayrimenkul Pazarlama ve Satış Profesyonelleri Derneği (GAPAS) Başkanı İsmail Özcan, hükümetin geçmiş zamanda ilan sitelerine bazı yükümlülükler getirdiğini belirtti. Özcan, sözlerini şu şekilde devam ettirdi:

“İlan – satış – tapu grubunda belirli bir tutarlılık olup olmadığı ile ilgili yönelik kontrol mekanizması yaratılmıştı. Gelen bilgiler, bu konuda görev alan devlet kurumların süreci hızlandırdığını aynı zamanda sahaya da indiğini belirtiyor. Şüphesiz bu tür düzenlemeler, gayrimenkullere doğru fiyat verilmesinde devletin yapılacak satış işlemleri temelli şekilde elde edeceği gelirlerin eksiksiz beyan istenmesi ve tahsil edilmesi yönünde çok önemli fayda sağlayacak. En önemlisi ise toplumumuzda maalesef eksik olan gayrimenkullere bağlı harç, vergi verme isteksizliğini ortadan kaldırılmasına vesile olması neticesinde, bu tür mekanizmalar önemli hale geliyor.”

HARÇ  % 2’Yİ GEÇMESİN

Özcan, “Ben tapu harcının satış fiyatına bağlı olmadan gayrimenkul tipine ve büyüklüğüne, bölgesine, konumuna bağlı şekilde sabit bir bedel olması isteğindeyim. Eğer bu şekilde olursa, kaça satılırsa satılsın ilgili gayrimenkul için satıcı ve alıcı kişiler daha az harç ödemek için eksik beyan etmek zorunda olmayacaklar. Mecbur belli bir tutarı ödeyecekleri sebebi ile satışı tam gösterecekler. Süreç daha resmi kanallardan ve bankalar üzerinden devam edeceği için devlet gelir vergisi, KDV’den ek gelir de sağlayacak” ifadelerini kullandı. Resmi emlak müşavirliği komisyonunun % 4 ile sınırlı olduğunu da anımsatan Özcan, “Tapu harcı da % 4. İkisi karşılaştırılınca tapu harcı ciddi yüksek. Eğer hâlâ tapu harcı yüzdesi olarak alınacak ise bu % 2’yi geçmemeli. Hatta görece gelir düzeyi düşük bölgelerde % 1’i geçmemeli. Böyle olursa eksik beyan sorunu ortadan kalkar” ifadelerini kullandı.

SOSYAL KONUT SAYISI ARTMALI

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Başkanı Aziz Koçal, devletin vereceği kararların konut fiyatlarının düşmesine sebep olacağını söyledi. Koçal, “Fiyatların kontrol altına alınması lazım. Kalıcı politikalar ile bu denge sağlanabilir” diye konuştu. Koçal bununla birlikte bazı ilan siteleri ile firmaların fiyatları bilerek çıkardığını bildirdi.

DAHA FAZLA SOSYAL KONUT ÜRETİLMELİ

Tüketiciler Birliği Başkanı Mahmut Şahin de ceza yöntemi ile konut ücretlerinin düşürülemeyeceğini ifade etti. Şahin, “Tek çare maliyetleri indirmek. Daha fazla sosyal konut üretime geçmeli. İddia ediyorum, sosyal konut sayısı yükseldikçe fiyatlar eskisinden de daha aşağıya düşer” şeklinde konuştu.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya