Emlak Haberleri

Dairedeki kiracının çıkmaması durumunda ne yapılabilir?

Son zamanlarda kiralık konut sektöründe yaşanan sorunlar büyüyor. Peki satın alınan dairedeki kiracının çıkmaması durumunda ne yapılabilir? İşte Tamer Heper’in okuyucusunun sorusuna verdiği o yanıt…    

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü köşesinde satın alınan dairedeki kiracının çıkmaması durumunda ne yapılabileceğini kaleme aldı. Tamer Heper’e bir okuyucusu, kirada oturan bir ale olduklarını ve bir ev satın aldıklarını aktardı. Evi satın alırken emlakçının kendilerine kiracının çıkacağını söylediğini aktaran okuyucu, kiracının bunu teyit ettiğini ancak şimdi çıkmam dediğini belirtti. Dava açtıklarını, tebligatların yapılmadığını ifade eden okuyucu, kirayı düşük ödediğini belirterek bu tebligatların nasıl yapılacağını sordu.

Son zamanlarda kiralık konut sektöründe yaşanan sorunlar büyüyor. Kiralık ev fiyatlarının yükselmesi, kira artışlarına yüzde 25 sınırının getirilmesi ve kiralık konut sayısının azalması gibi durumlar kriacı ile ev sahipleri arasındaki anlaşmazlıkları artırıyor.

Peki satın alınan dairedeki kiracının çıkmaması durumunda ne yapılabilir? İşte Tamer Heper’in okuyucusunun sorusuna verdiği o yanıt…

Okuyucusunun sıkıntısının büyük olduğuna vurgu yapan Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper, işin başında kendisine yanlış şeyler söylendiğine, bir kiracının emlakçı sözüyle evden çıkmayacağı gibi bir tahliye taahhüdünün de sözlü olarak alınamayacağına dikkat çekti. “Kendileri bir ay içinde ihtarname göndermiş ama bu da kiracıya ulaşmamış. Bugün açılmış bir dava var, tahmin etmek zor değil” ifadelerini kullanan Tamer Heper, davanın büyük ihtimalle ihtiyaç sebebiyle tahliye davası olduğunu belirtti ve kendileri de kiracı oldukları için ihtiyaçlarını ispatta güçlük çekmeyeceklerini belirtti.

Tebligatta sıkıntı olduğunu belirten Tamer Heper, “Doğrusu böyle meskenlere yapılacak tebligat, meskende oturana tebligatın yapıldığı anda orada bulunmaması halinde bağlı olduğu muhtara yapılır” diye konuştu ve dava dosyasına bu gözle bakmaları gerektiğini belirtti. ‘Bu tebliğ tarzı Tebligat Kanunu’nun 21’inci maddesine göredir ve dosya içinde 21’e göre yapılmıştır’ gibi bir tebliğ zarfının olabileceğine dikkat çekti. Yoksa buna göre tekrar tebliğe çıkarılması için duruşma gününün beklenmesine gerek olmadığını vurgulayan Heper, yapılabilecekleri açıkladı.

Bir dilekçe ile bu şekilde tebligatın yapılmasının istenebileceğine vurgu yapan Heper, “Kiracının TC numarasının bilinmesi halinde de adres kayıt sistemine tebligat çıkarılır ama TC’yi bilmek her zaman mümkün olmaz” dedi. En uzak olasılığın ilanen tebligat olduğunu aktaran Heper, önemli olan duruşmadan önce bunların ikmal edilerek zaman kazanmak olduğuna dikkat çekti.

Heper, bu olayda ihmal edilen bir hususa dikkat çekti ve kiracının çıkacağını söylemiş olmasının yazılı tahliye taahhüdü haline getirilmesi gerektiğini belirtti.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya